۱۶ واحد مرغداری غیرمجاز پلمپ شد / بیماری آنفولانزای پرندگان در بناب مشاهده نشده است

به گزارش بناب نیوز به نقل از مهر، رئیس اداره دامپزشکی شهرستان بناب در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان بناب با بیان اینکه هم اکنون دو استان اصفهان و تهران درگیر بیماری آنفولانزای مرغی هستند؛ گفت: الآن فصل مهاجرت پرندگان آبزی است و باید دقت و مراقبت شود که تالاب قره قشلاق دچار آلودگی نشود و تاکنون از بازار پرندگان و تالاب قره قشلاق مواردی مشاهده نشده است.

عبدالرضا حنیفی با اشاره به اینکه تاکنون هیچگونه علائم بیماری آنفولانزای مرغی در شهرستان مشاهده نشده است؛ افزود: واحدهای غیرمجاز مرغداری یکی از دلایل اصلی شیوع این بیماری است که موجب می شوند منطقه دچار بحران شود.

به گفته وی، در شهرستان بناب ۳۳ واحد مرغداری غیرمجاز موجودند که ۱۶ واحد آن با دستور مقام قضایی پلمپ شده و ۱۰ واحد دیگر مخروبه هستند که غیرفعال محسوب می شوند و ۲ واحد غیرمجاز که اقدام به فک پلمپ کردند، پرونده آن ها از سوی دستگاه قضایی در حال رسیدگی است.

رئیس اداره دامپزشکی بناب خاطرنشان کرد: سال گذشته به علت شیوع بیماری آنفولانزای مرغی در منطقه ۷۸۰ هزار قطعه جوجه مرغ به میزان یک هزار و ۲۰۰ تن مرغ معدوم شدند.

بر پایه این گزارش، مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان بناب نیز در این نشست با بیان اینکه مسئولان اداره دامپزشکی باید در اسرع وقت نسبت به واکسیناسیون کارگران شاغل در مرغداری های منطقه اقدام کند؛ اظهار کرد: مرغداری های خانگی که اکثراً بدون مجوز در منازل و در سطح روستا نگهداری می شوند، می توانند عامل شیوع این بیماری باشند که بخشداری محترم و دهیاران باید به این موضوع بیش از پیش توجه داشته باشند و بایستی مرغداری های خانگی نیز کنترل شوند.

سیدجلال حسینی ضمن تقدیر و تشکر از همکاری های نیروی انتظامی در موضوعات بهداشت، از این نیرو خواست برای جلوگیری از احتمال شیوع بیماری آنفولانزای مرغی از حمل و نقل فضولات حیوانی و موارد مشابه جلوگیری کنند.