بناب، شهر دوچرخه‌ها/ 10 هزار نفر در بناب رکاب زدند/ 30 هزار دوچرخه در شهر 140 هزار نفری

به گزارش بناب نیوز به نقل از فارس، حدود یک قرن پیش با ورود نخستین دوچرخه به این شهرستان در جنوب آذربایجان‌شرقی، اهالی این منطقه جلگه‌ای در زبان محلی نام این وسیله را «یل آتی» (اسب بادی) نهادند.

اهالی سخت‌کوش بناب که داد و ستد در بازار پر رونق این شهرستان را از دوران تحصیل و در تعطیلات تابستانی تجربه می‌کنند.

دوچرخه‌سواری را به صورت همه‌گیر در کوچه و بازار فرا می‌گیرند، هنوز برخی از مردان بنابی سحرگاهان با دوچرخه به مسجد می‌روند؛ پس از اقامه نماز مسیر منتهی به محل اشتغال خود را طی می‌کنند و پاسی از شب گذشته، مسیر برگشت را رکاب می‌زنند.

 آمار 30 هزار دستگاه دوچرخه برای شهرستانی با 140 هزار نفر جمعیت نشانه‌ای از وجود یک تا دو دستگاه دوچرخه در هر منزل و ساخت مسیرهایی ویژه در امتداد خیابان‌های جدید برای رکاب‌زنی، نشانه‌ای از یک شهر پرتکاپو و زنده است.


 10 هزار نفر در بناب رکاب زدند

به مناسبت گرامیداشت هفته تربیت بدنی و ورزش و در یک هوای بارانی بیش از 10 هزار نفر از قشرهای مختلف مردم شهرستان بناب سوار بر محبوب‌ترین وسیله تردد خود یعنی دوچرخه در خیابان‌های این شهر حضور یافتند و در بیستمین همایش بزرگ دوچرخه سواری در«بناب شهر دوچرخه» شرکت کردند و برای کل مردم دنیا نشان دادند که«بناب شهر دوچرخه ایران» است.

براساس این گزارش، در این همایش که از مقابل ساختمان اداره ورزش و جوانان شهرستان واقع در خیابان امام خمینی(ره) آغاز و پس از طی مسافتی با تجمع در استادیوم شهید بهشتی بناب در بلوار لاله ادامه یافت، شعار همیشگی مردم یعنی«بناب شهر دوچرخه» در فضای شهر طنین‌انداز شد و سپس به قید قرعه به 135 نفر از شرکت‌کنندگان در همایش، جوایزی اهدا شد که 100 دستگاه دوچرخه را شامل می‌شد.

همچنین در این همایش بزرگ فرماندار، نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی، سرپرست شهرداری بناب، معاون ورزش اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان‌شرقی، اعضای شورای اسلامی شهر و جمعی از سایر مسوولان شهرستان همراه مردم در این همایش رکاب زدند.

برپایه این گزارش، با وجوداطلاع‌رسانی قبلی قرار بود رئیس فدراسیون دوچرخه‌سواری کشور نیز در این همایش شرکت کنند که نه تنها ایشان بلکه از وزارت ورزش و جوانان نماینده‌ای حضور نیافت و شخص مدیرکل ورزش و جوانان استان آذربایجان‌شرقی نیز از غایبان اصلی این همایش بزرگ بودند و باز مردم بناب ثابت کردند که جایی که حرف از عمل است، آنها جلوتر از مسوولان ورزش کشور و استان حرکت می‌کنند و انتظار این بود که حداقل نماینده‌ای از وزارت ورزش و جوانان برای بها دادن به این ابتکار بی‌بدیل مردم و مسوولان شهرستان که قدمتی 20 ساله دارد، در همایش دوچرخه‌سواری بناب حضور می‌یافتند.

 

فرماندار بناب:عنوان«شهر دوچرخه ایران» مختص«شهرستان بناب» است و برای ثبت ملی آن اقدام شده است

فرماندار بناب در اجتماع باشکوه بیش از 10 هزار دوچرخه سوار در همایش دوچرخه‌سواری این شهرستان طی سخنانی ضمن تقدیر و تشکر از تلاش‌های مسوولان اداره ورزش و جوانان بناب و همکاری سایر مسوولان شهرستان، نیروهای نظامی و انتظامی گفت: عنوان«شهر دوچرخه ایران» فقط مختص«شهرستان بناب» است و اقداماتی برای ثبت ملی آن صورت گرفته است.

امین رفیعی افزود: در تلاشیم به زودی دوچرخه‌سواری بناب را به ثبت ملی برسانیم.

فرماندار بناب همچنین تصریح کرد: با تلاش و پیگیری‌های نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی استادیوم ورزشی 10 هزار نفری بناب در حال تکمیل است.

 

نماینده مردم بناب: اختصاص 130 میلیارد ریال برای تکمیل استادیوم ورزشی 10 هزار نفری بناب

نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش ضمن تقدیر و تشکر از حضور آحاد مختلف مردم بناب در همایش بزرگ دوچرخه‌سواری بناب، از اختصاص 130 میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل پروژه استادیوم ورزشی 10 هزار نفری بناب خبر داد و گفت: جا دارد از معاون اول رئیس جمهوری بخاطر صدور دستور صریحی که برای تکمیل این طرح دادند، تقدیر و تشکر کنم.

ضیاءالله اعزازی اظهار امیدواری کرد با تخصیص این اعتبار بزودی شاهد بهره برداری از استادیوم ورزشی 10 هزار نفری بناب باشیم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی سپس از آسیب‌های اجتماعی به عنوان یکی از معضلات و تهدیدات اساسی در کشور نام برد و از خانواده‌ها خواست خطرات و مضرات آسیب‌های اجتماعی را جدی بگیرند.

اعزازی خاطرنشان کرد: مقابله با آسیب‌های اجتماعی در جامعه وظیفه تک‌تک ماست و خانواده‌ها باید مراقب فرزندان خود باشند تا گرفتار این آسیب‌ها نشوند.

گفتنی است، شهرستان 140 هزار نفری بناب در 110 کیلومتری جنوب مرکز استان آذربایجان‌شرقی واقع شده و این شهرستان با داشتن بیش از 40 هزار دستگاه دوچرخه و برگزاری همه ساله همایش بزرگ دوچرخه‌سواری که امسال نیز بیستمین دوره آن برگزار شد، همواره به عنوان شهر دوچرخه های ایران شهرت دارد.

مردم این شهرستان از دیرباز چنان الفتی با دوچرخه دارند که امروزه حتی با گسترش و همه گیر شدن خودرو دوچرخه‌ها همچنان اولین و محبوب‌ترین وسیله تردد بنابی‌ها در خیابان‌ها و معابر عمومی هستند و علاوه بر آن تاکنون کسی به خاطر خرید خودرو دوچرخه خود را نفروخته و یا گوشه‌نشین انباری‌های خانه‌ها نکرده‌اند و از آنها به‌صورت روزمره استفاده می‌کنند.

بیستمین همایش دوچرخه‌سواری بناب امسال در حالی برگزار شد که مردم و مسوولان شهرستان از برگزاری دوره بعدی آن اطمینان دارند و پایان بیستمین همایش دوچرخه سواری بناب در صبحگاه روز چهارم آبانماه سال 1397 را آغاز تدارکات و آمادگی برای برگزاری بیست و یکمین همایش دوچرخه‌سواری بناب در چنین روزهایی در سال 1398 می‌دانند و امیدوارند در دوره آتی ثبت ملی دوچرخه‌سواری بناب را جشن بگیرند.