انتقاد فرماندار بناب از عدم اختیار بانک‌های شهرستان در پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی

به گزارش بناب نیوز به نقل از فارس،  امین رفیعی در جلسه کار گروه اشتغال شهرستان بناب با بیان اینکه سیاست دولت ایجاد اشتغال روستایی برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرهاست؛ اظهار داشت: متأسفانه در بحث پرداخت وام‌های اشتغال روستایی فرآیند اداری که طی می‌شود، طولانی بوده و با این روند امکان اشتغال روستایی مهیا نمی‌شود.

وی با تأکید بر اینکه در پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی باید بوروکراسی اداری و پروسه پرداخت تسهیلات کاهش یابد؛ گفت: در این زمینه برای اجرای 67 طرح در شهرستان و استان با تسهیلات 29 میلیارد و 454 میلیون تومان سهم شهرستان طرح معرفی شد و با وجود اینکه سهم شهرستان 11 میلیارد و 430 میلیون تومان تعیین شده است ولی تاکنون برای 20 طرح 6 میلیارد و 276 میلیون تومان تسهیلات پرداخت شده که تنها 55 درصد برش شهرستان را شامل می‌شود.

رئیس کار گروه اشتغال شهرستان بناب همچنین با اشاره به اینکه این شهرستان در سال‌های اخیر رتبه اول در تکمیل پرونده و پرداخت تسهیلات در زمینه اشتغال به خود اختصاص داده است؛ اذعان کرد: در بحث اشتغال فراگیر نیز 9 میلیارد و 720 میلیون تومان برای اجرای 13 طرح کشاورزی و 10 طرح صنعتی در این شهرستان اختصاص یافته است ولی تاکنون از این میزان اعتبار تنها 160 میلیون تومان آن توسط بانک‌ها پرداخت شده که 2 درصد سهم شهرستان را شامل می‌شود و هنوز برش شهرستان جذب نشده است.

رفیعی تصریح کرد: چون این اعتبارات شناورند، از این رو احتمالاً این اعتبارات در روزهای آتی توسط شهرستان‌های دیگر جذب شود و این شرایط شایسته این شهرستان نیست.

نماینده عالی دولت در شهرستان بناب تأکید کرد: افرادی که متقاضی تکمیل طرح اشتغال هستند، ما مسئولان موظف هستیم مشکلات و موانع آنها را رفع کنیم.

رفیعی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه شعبات شهرستانی بانک‌ها اختیارات کافی برای پرداخت این تسهیلات را ندارند؛ گفت: بوروکراسی و پروسه طولانی اداری عامل مهم توقف پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی و فراگیر است.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان بناب نیز در این جلسه با بیان اینکه 112 طرح اشتغالزایی روستایی با میزان تسهیلات 28 میلیارد و 756 میلیون تومان به بانک‌های شهرستان معرفی شده‌اند؛ گفت: تاکنون تسهیلات 20 طرح پرداخت شده و 20 طرح نیز مصوب شده و 87 طرح نیز در دست بررسی است.

صمد اخلاصی اضافه کرد: از محل تسهیلات مشاغل خانگی کل اعتبار استان در سال 96 چهل میلیارد و 800 میلیون تومان بود که 5/1 میلیارد تومان سهم شهرستان بناب بود و از مبلغ فوق تنها 15 میلیارد تومان برای استان تخصیص یافت و سهم شهرستان از آن 900 میلیون تومان بود که 650 میلیون تومان آن تخصیص یافت.

وی در ادامه کل اعتبارات استان در بحث مشاغل خانگی را در سال جاری 38 میلیارد تومان اعلام و اظهار امیدواری کرد، کار گروهاشتغال استان با بررسی و ارزیابی عملکرد شهرستان‌ها نسبت به تخصیص اعتبار شهرستان‌ها اقدام کند.

گفتنی است، شهرستان 140 هزار نفری بناب در 110 کیلومتری جنوب تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی واقع شده و به دلیل وجود واحدهای تولیدی و صنعتی فراوان در آن یکی از شهرهای فعال استان در زمینه ایجاد اشتغال برای جوانان است.