شورای شهر بناب به کجا می‌رود؟/مدیریت شهری بناب در هاله‌ای از ابهام!

به گزارش بناب نیوز به نقل از فارس، به دنبال استعغای نادر داوودی شهردار سابق بناب از سمت خود، اعضای شورای اسلامی شهر بناب بر اساس برنامه‌ریزی قبلی و در حضور رسانه‌های گروهی 9 نفر را به عنوان نامزدهای تصدی پست شهرداری بناب معرفی کردند و قرار شد بر اساس جدول زمان‌بندی شده این 9 نامزد مطرح در صحن شورای اسلامی شهر حضور یافته و برنامه‌های خود را در مورد اداره شهر ارائه کنند تا پس از بررسی آنها و سایر شرایط نفر نهایی انتخاب و معرفی شود.

اما در اولین روز این زمان‌بندی اتفاق دیگری رخ داد و 2 نفر از نامزدها که قرار بود برای ارائه برنامه های خود در صحن شورای شهر حاضر شوند به همراه دو نفر دیگر از نامزدهای تصدی پست شهرداری انصراف خود را اعلام کردند و به این ترتیب با انصراف 4 نفر در اولین روز 5 نفر دیگر در عرصه رقابت باقی ماندند.

چه دلایلی موجب شده‌اند تا 4 نفر از نامزدها نیامده انصراف دهند؟ آیا افراد باقی مانده در عرصه رقابت حاضر به ارائه برنامه و حتی قبول پست شهرداری بناب خواهند شد یا نه؟ آیا شورای اسلامی شهر بناب در موعد مقرر خواهند توانست شهردار این شهر را انتخاب کنند؟ معیارهای اعضای شورای اسلامی شهر بناب برای انتخاب شهردار چیست؟ و سئوال‌های متعدد دیگری که ذهن مردم خونگرم شهر بناب را با رگه‌هایی از نگرانی بابت توسعه و عمران آینده شهر درگیر خود کرده است.

در سال‌های اخیر دخالت های عوامل بیرونی در انتخاب شهردار باعث شده تا عمر مسئولیت شهرداران این شهر گاهاً به یک سال هم نرسد و همین بی ثباتی در مدیریت شهری موجب بروز اختلالات جدی در روند اداره امور شهر بناب شده است که متأسفانه اعضای شورای دوره پنجم با مشاهده و تجربه این مسائل باز هم در این مسیر گام بر می‌دارند و باید توجه داشت که چنین مسیری حتماً پرتگاه‌هایی نیز در گوشه و کنار خود دارد.

در حالی که حدود 15 ماه از عمر شورای پنجم می گذرد و در اکثر شهرهای استان مدیریت شهری ثبات یافته و شهرداری‌ها به سرعت در حال اجرای برنامه‌های عمرانی و ... خود هستند، اما موضوع انتخاب شهردار بناب این روزها تازه به عنوان یک چالش بزرگ برای شورای شهر بناب تبدیل شده تا جایی که رفته رفته اخبار اختلافات و درگیری‌های لفظی بین اعضای شورا به گوش می‌رسد.

این در حالی است که شهر بناب و شهرداری آن امروز با مشکلات و معضلات کلانی همچون آسفالت محلات شهر، حمل و نقل، ترافیک، مسائل زیست محیطی، حاشیه نشینی، فقدان امکانات تفریحی و رفاهی برای شهروندان و از همه مهم تر چالش پرونده سال 95 تخلفات برخی کارکنان شهرداری روبه‌روست و این وضعیت به مرحله ای رسیده که با شنیدن تنها پرداخت حقوق پرسنل و کارگران زحمتکش شهرداری به مثابه اینکه کاری بزرگ و فوق العاده انجام شده است، خوشحال می شویم. انگار نه انگار که تأمین حقوق آن ها از طریق فروش املاک شهرداری صورت گرفته است.

با این تفاسیر، مردم حق دارند از اعضای محترم شورای دوره پنجم شهر بناب بخواهند که گزارشی از اقدامات خود را در خصوص درآمدزایی پایدار و مطمئن برای شهرداری طی این مدت ارائه کنند.

پرواضح است، اگر امروز از 4 نفر نامزد تصدی پست شهرداری بناب که دو نفر از آن ها جوانان لایق و شایسته این شهر هستند و انصراف خود را از خدمتگزاری به شهروندان بنابی اعلام کردند، در مورد علت انصراف خود سئوال شود پاسخ خواهند داد: «عدم وجود هماهنگی بین اعضای شورای اسلامی شهر».

بنابراین اگر اعضای شورای اسلامی شهر بناب به فرصت‌سوزی‌های خود ادامه دهند و تصمیم به اصلاح روند کنونی خود نگیرند، چه بسا در روزها و هفته های آتی شاهد انصراف عزیزان دیگری از نامزدهای تصدی پست مهم شهرداری باشند که آن موقع اعضای شورای شهر برای برون رفت از شرایط فعلی و در صورت عدم اعلام آمادگی نیروهای توانمند و شایسته برای قبول سمت شهرداری مجبور خواهند بود یک نفر را از بین خودشان به عنوان شهردار انتخاب کنند.

حدود 15 ماه از مدت استقرار شورای پنجم گذشته است و اینک زمان آن است که تک تک اعضای شورای اسلامی شهر بناب به عنوان منتخبان مردم به وجدان خود مراجعه کنند و شفاف به موکلان خود بگویند که در مدت حضور خود در شورای شهر به چند درصد از شعارها و برنامه‌های تبلیغاتی خود در ایام انتخابات جامه عمل پوشیده‌اند.

با این رویه‌ای که شورای شهر بناب در پیش گرفته است، عملکرد آنها طی 15 ماه گذشته ما را یاد این مثل معروف می‌اندازد که:

ما از طلا گشتن پشیمان گشته‌ایم      مرحمت فرموده ما را مس کنید!

کوتاه سخن اینکه، اعضای محترم شورای اسلامی شهر بناب: به خاطر مردم فهیم بناب که با هزاران آرزو شما را وکیل خود قرار داده و به تک تک شما اعتماد کرده‌اند، کلید عمارت شهر بناب را به فردی لایق، کاردان، متعهد، پاک دست و فارغ از گرایشات و بازی‌های سیاسی و کسی که از جریانات بیرونی تأثیرپذیر نباشد، بسپارید چرا که بناب فعلی برازنده مردمان فهیم و آگاه آن نیست!

نگارنده: جاوید بنابیان