برداشت طلای سرخ از مزارع شهرستان بناب

به گزارش بناب نیوز به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، مزارع زعفران شهرستان بناب، همچون دیگر مناطق آذربایجان شرقی به بار نشسته و زعفران کاران این شهرستان مشغول برداشت محصولشان هستند.
گل های زعفرانِ به بار نشسته، در زیر نور خورشید، همچون طلا درخشیده و جلوه و زیبایی بی مانندی به طبیعت شهرستان بناب بخشیده است.
زیبایی بی مانندی که بر صفت "طلای سرخ" صحه می گذارد.

کشت زعفران، سال هاست که در برخی مناطق آذربایجان شرقی به خصوص شهرهای حاشیه دریاچه ارومیه رواج یافته است.
تغییر الگوی کشت و کاشت محصولات کم آب بری همانند زعفران و پسته، با پسروی آب دریاچه ارومیه قوت گرفت و در این میان شهرستان بناب، از شهرستان های پیشرو در این زمینه بود.
محصول زعفران برای نخستین بار به صورت آزمایشی در یک هکتار از زمین های روستای روشت بزرگ در شهرستان بناب کشت شد و اجرای موفق آن موجب شد کشت آن در مناطق دیگر شهرستان بناب هم رایج شود، به طوری که مزارع صیفی و سبزیجات و حتی گندم و پیاز، جای خود را به زعفران دادند.
کشت این محصول با نیاز آبی کم از سال 82 در شهرستان بناب آغاز شد و رفته رفته سطح زیر کشت آن افزایش یافت تا جایی که هم اکنون حدود 11 هکتار از زمین های کشاورزی این شهرستان به کشت زعفران اختصاص یافته است. 
هر چند زعفران محصولی کم آب بر است اما شرایط اقلیمی و خاک هم در رشد این گیاه ارزشمند دخیل است و بر اساس تحقیقات علمی و عملی انجام شده، برخی مناطق آذربایجان شرقی از جمله بناب، مرند و اهر با شرایط آب و هوایی این شهرستان ها سازگار بوده و خاک آنها برای کشت زعفران مستعد است.
طبق آخرین آمار سال 1395، سطح زیرکشت زعفران در آذربایجان شرقی بیش از 221 هکتار است و با توجه به رغبت و علاقه کشاورزان به کاشت این محصول، به یقین هم اکنون سطح زیر کشت آن در استان، بیش از اینهاست، با این حال به منظور توسعه این محصول مقرون به صرفه، باید گام های موثر و بلندتری برداشته شود.