آمار پایین سرانه مطالعه کتاب بزرگ ترین آسیب و فاجعه است/ وضعیت کتابخانه‌های عمومی بناب در شأن و منزلت این شهرستان نیست

به گزارش بناب نیوز به نقل از فارس،  امین رفیعی در نشست انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بناب با بیان اینکه آمار پایین سرانه مطالعه کتاب بزرگ‌ترین آسیب و فاجعه است؛ اظهار کرد: از اینکه فضای مجازی را جایگزین کتابخانه کنیم، امکان‌پذیر نیست، ضربه‌ای که فضای مجازی به بحث کتابخوانی زده، قابل جبران نیست و در آینده ضرر و آسیب‌های آن را خواهیم دید.

وی تصریح کرد: اینکه وضعیت کتابخانه‌های عمومی شهرستان در شأن و منزلت این شهرستان نیست، یک واقعیت است و باید آن را قبول کنیم.

رئیس انجمن کتابخانه‌های شهرستان بناب با اشاره به ضرورت فعال سازی مجمع خیران کتابخانه‌ساز در شهرستان با استقبال از برگزاری مسابقه بزرگ کتابخوانی در ایام دهه فجر در شهرستان بناب اذعان کرد: برگزاری این‌گونه مسابقات و برنامه‌ها علاوه بر ترویج مطالعه کتاب و کتابخوانی به افزایش همبستگی ملی و اجتماعی نیز منجر می‌شود.

رفیعی بیان کرد: هم اکنون حدود 37 مجموعه و نهاد متولی اجرای مسائل فرهنگی در کشور هستند ولی با توجه به این تعدد مراکز فرهنگی ضروری است با تجمیع برخی از این مجموعه‌ها شاهد توجه بیش از پیش به موضوع مسائل فرهنگی باشیم.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بناب نیز در این نشست از برگزاری مسابقه بزرگ کتابخوانی تحت عنوان «یار مهربان» در ایام دهه فجر در سطح شهرستان خبرداد.

حبیب صدقی افزود: این مسابقه قرار است در سه مقطع سنی در سطح شهرستان بین تمام قشرهای مختلف جامعه برگزار شود و قرار است به 40 نفر از نفرات برتر این مسابقات هرکدام مبلغ 2 میلیون ریال هدایای نقدی اهدا شود.

دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان بناب تصریح کرد: این مسابقه بزرگ با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی به مناسبت گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در دهه فجر امسال با موضوعات قرآن و تفسیر، انقلاب اسلامی و امام راحل، دفاع مقدس و زندگی مفاخر ایران برگزار شود.

صدقی، پیش‌بینی کرد که در این مسابقه بیش از یک‌هزار نفر در رده‌های مختلف سنی شرکت کنند.

وی خواستار همکاری تمام ادارات و نهادها در خصوص برگزاری هرچه بهتر این مسابقه شد.

بنا بر این گزارش، مسوول کتابخانه‌های عمومی بناب نیز در این جلسه با ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه‌های عمومی بناب گفت: هم اکنون در کتابخانه‌های عمومی بناب 54 هزار و 673 جلد کتاب وجود دارد و اعضای فعال کتابخانه کوثر(خواهران) یک‌هزار و 732 نفر، مدرس (برادران) یک‌هزار و 305 نفر و کتابخانه روستای قره چپق 269 نفر هستند.

علی قانعی اظهار کرد: در طول آبان ماه 9 هزار نفر به کتابخانه‌های عمومی شهرستان مراجعه کردند.

وی سپس با اشاره به ضرورت پرداخت نیم درصد درآمد شهرداری به حساب کتابخانه‌های عمومی اذعان کرد: در سال‌جاری 80 میلیون ریال توسط شهرداری پرداخت شده که امیدواریم بقیه مبلغ نیز پرداخت شود.

این گزارش حاکی است، رئیس شورای اسلامی شهر بناب نیز در این جلسه با انتقاد از عدم شروع ساختمان جدید کتابخانه عمومی شهرستان گفت: با وجود گذشت قریب به یک‌سال از زمان واگذاری زمین توسط شورای اسلامی شهر و شهرداری برای احداث کتابخانه متأسفانه مسوولان کتابخانه‌های عمومی استان آذربایجان‌شرقی در خصوص احداث آن اقدامی نکرده‌اند.

محمدباقر ولایی افزود: در صورت عدم شروع عملیات ساختمانی کتابخانه جدید در زمین واگذار شده تا پایان سال‌جاری شورای شهر تصمیم گرفته زمین مزبور را به مرکز پرورش فکری کودکان شهرستان اهدا کند.

فرماندار بناب در ادامه نشست در توضیح مطلب مطرح شده توسط رئیس شورای اسلامی شهر بناب گفت: با توجه به اینکه کتابخانه مزبور توسط خیران شهرستان احداث خواهد شد، تأخیر به وجود آمده به علت عدم آمادگی خیر کتابخانه‌ساز بود که قرار است ظرف روزهای آتی عملیات احداث این کتابخانه آغاز شود.