هزینه‌های همایش «هفته نانو» دانشگاه بناب شفاف‌سازی شود

به گزارش بناب نیوز به نقل از آنا، انجمن‌های علمی-دانشجویی و جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه بناب در نامه‌ای خطاب به رئیس این دانشگاه در خصوص برگزاری همایش هفته نانو نوشتند: بنا بر برگزاری رویداد هفته نانو در دانشگاه بناب در هفته گذشته، نگرانی‌هایی برای فعالان فرهنگی و علمی دانشگاه در خصوص برگزاری این همایش و جریان به‌اصطلاح علمی که حامی این همایش بوده‌اند، ایجاد شده است.

در این نامه آمده است: بدون شک خواسته‌های این فعالان در خصوص ارائه توضیح از سوی تیم مدیریتی دانشگاه به‌خصوص معاونت فرهنگی دانشگاه به‌حق بوده و از حضرت‌عالی خواهشمندیم نسبت به شفاف‌سازی موارد مطروحه اقدامات لازم را مبذول فرمایید.

انجمن‌های علمی و جامعه اسلامی دانشگاه بناب خاطرنشان کردند: واقعاً دلیل عدم قبول حمایت ستاد نانو از برنامه هفته نانو چه بوده است؟ باوجوداینکه این ستاد اعلام به حمایت مالی از رویداد و همچنین اعزام مربیان مجرب آن ستاد کرده بود، بسیار عجیب به نظر می‌رسد که مسئولان محترم رویداد این حمایت‌ها را رد کرده‌اند. آیا این کارها نشان‌دهنده این نیست که این همایش اهداف سیاسی داشته است؟ یا به‌تعبیری افرادی که مدنظر بعضی از مسئولان و در حلقه نزدیکان آنان بوده‌اند، این همایش را برگزار کنند.

در ادامه آمده است: هزینه‌های این همایش موضوع دیگری است که باید از طرف مسئولان رویداد شفاف‌سازی شود. هزینه‌های مصرفی برای چه اقلامی و بر چه منطقی بوده است؟ با توجه به اینکه تمام مربیان از خود مجموعه دانشگاه بوده‌اند و بنا به شنیده‌ها هیچ هزینه خاصی به مربیان پرداخت نشده است و تنها یک مهمان خارج از دانشگاه و آن هم از شهر تبریز به همایش دعوت شده است - همان‌طور که مستحضر هستید فاصله اندکی میان شهرستان تبریز و شهرستان بناب وجود دارد، پس قاعدتاً هزینه زیادی نیز برای ایاب و ذهاب مربیان محترم رویداد در نظر گرفته نشده است - بنابراین بایستی مخارج این همایش خیلی کمتر از مبلغ خرج شده، می‌بود!

این تشکل‌ها تصریح کردند: با وجود شرایط جنگ اقتصادی در کشور و لزوم صرفه‌جویی در هزینه‌ها و با توجه به توصیه‌های مقام معظم رهبری در خصوص صرفه‌جویی و اهتمام حضرت‌عالی در جلسات شورای فرهنگی مبنی بر صرفه‌جویی و لغو چندین‌باره هزینه وعده غذایی برای مهمانان خارجی و همچنین مادران بزرگوار شهدا که بدون شک امنیت این مرزوبوم را مدیون شهدا هستیم، دیگر ضیافت نهار در یکی از رستوران‌های مجلل شهر از بودجه بیت‌المال برای عوامل اجرایی همایشی که آن‌چنان بازخوردی هم نداشته است و هزینه‌های سرسام‌آوری را به‌همراه داشته است، چه بوده است؟

همچنین در این نامه تأکید شد: اخبار واصله حاکی از این بوده که بعضی از لوازم همایش که اتفاقاً هزینه زیادی نیز بابت آن‌ها پرداخت شده بود، مفقود شده است، ولی بعضی از عوامل اجرایی مانع ارائه گزارش مفقودی به حراست دانشگاه شده‌اند. علت این عمل چه بوده است؟ آیا عوامل اجرائی نباید جلوی تضییع بیت‌المال را می‌گرفته‌اند؟ ارتباط مسابقاتی چون نجات تخم‌مرغ، کنفرانس موشک آبی و به‌نمایش گذاشتن کوادکوپترها با نانو و هفته نانو چه بوده است؟

انجمن‌های علمی-دانشجویی و جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه بناب در پایان تصریح کردند: معاون محترم فرهنگی در اختتامیه این رویداد فرمودند حدود یک هزار و ۳۰۰ نفر در این رویداد در طول یک هفته شرکت کرده‌اند، ارائه چنین آمارهایی با توجه به کدام مستندات بوده است؟ درحالی‌که مشاهدات میدانی نشان می‌دهد تعداد شرکت‌کنندگان بسیار بسیار کمتر از این تعداد بوده است. همچنین عکس‌های منتشرشده در کانال‌های اطلاع‌رسانی خود رویداد حاکی از تعداد کم شرکت‌کنندگان است. از دوستان اجرایی خواهشمندیم درصورت وجود عکس‌هایی که خلاف این ادعا را نشان می‌دهد، منتشر کنند. همچنین در اختتامیه نیز که غایت و حسن ختام برنامه است و بنا بر ادعای مسئولان با وجود شرکت تعداد کثیری از دانشجویان محترم، می‌بایست حداقل یک‌چهارم شرکت‌کنندگان حضور می‌داشتند که مشاهدات نشان‌دهنده شرکت حدود ۱۰۰ نفر از دانشجویان بوده است که از این تعداد عزیز نیز حدود ۸۰ درصد در این مراسم لوح تقدیر دریافت کردند و از عوامل اجرایی خود رویداد بوده‌اند.