کشاورزان بناب به جای کشت محصولات پرمصرف آب از کشت جایگزین استفاده کنند

به گزارش بناب نیوز به نقل از تسنیم، امین رفیعی فرماندار بناب در جلسه شورای حفاظت از  منابع آب با اشاره به اینکه میزان بارش این شهرستان نسبت به مدت مشابه پارسال 40 درصد افزایش یافته است اظهار داشت: این رقم خوشبختانه افزایش قابل توجهی است و بارش‌های نسبتا خوبی هم در این شهرستان شاهد بودیم. 

وی با بیان اینکه در شهرستان بناب تنوع کشت زیاد است افزود: یعنی هم زراعت داریم و هم باغات، لذا بیش از پیش و بیشتر از دیگر شهرستان های استان باید به فکر مدیریت منابع آب شهرستان باشیم. 

رفیعی اظهار داشت : باید در کاشت بعضی از محصولات کشاورزی از جمله پیاز تجدید نظر شده و محصولاتی جایگزین این محصول شوند. 

فرماندار بناب در ادامه از اختصاص اعتبارات آبیاری 70 هکتاری پایلوت روستای قره چپق که بالغ بر 800 میلیون تومان است خبر داد و گفت: ما امسال برنامه ریزی کردیم که 4.5 کیلومتر از مسیر رودخانه صوفی چای این شهرستان لای روبی شود که از این مقدار تاکنون 1.8 کیلومتر اجرایی شده و بقیه هم در دست اجراست که برای این کار هم اعتباراتی بالغ بر 150 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: طبق بخشنامه ارسالی در تابستان امسال، با برنامه ریزی‌های دقیق صورت گرفته، برق ادارات و صنایع در ساعاتی قطع خواهد شد تا ادارات و صنایع تدابیر لازم را در خصوص این کار اتخاذ نمایند. زمان شروع قطعی برق از ابتدای خرداد ماه سال 98 است.

رفیعی در پایان با اشاره به کمبود منابع آب‌های زیر زمینی خواستار مدیریت استفاده بی رویه از این منابع شد.