نامه جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه‌های آذربایجان شرقی در خصوص کارخانه کاوه سودا

به گزارش بناب نیوز به نقل از ایسنا، جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه‌های آذربایجان‌شرقی، نامه‌ای خطاب به استانداری و مجمع نمایندگان استان در خصوص رسیدگی به موضوع کارخانه کاوه سودا منتشر کردند.

متن این نامه بدین شرح است:

همانگونه که مستحضرید، محیط زیست و اجزای آن منابع ارزشمندی هستند که در چرخه حیات نقشی بی بدیل دارد و هرگونه ضرر و زیان وارده به آن به هیچ وجه و با هیچ سرمایه گذاری قابل احیا و ترمیم نیست. از نکته نظر مفهوم توسعه پایدار، رفتار نسل حاضر می باید مبتنی بر اصولی باشد که این میراث را برای آیندگان صیانت کرده و منتقل نماید. امری که در بسیاری از موارد نادیده گرفته شده و هر چه زمان می گذرد، متاسفانه بیشتر هم می شود. این دست کاری و تغییر محیط زیست و اکوسیستم های جاری در آن به بحران‌هایی می انجامد که می تواند آینده نسل بشر را نیز تحت تاثیراتی سوء قرار دهد.

در سال های اخیر و همزمان با شروع فعالیت های کارخانه کاوه سودا در شهرستان مراغه، شائبه هایی در مورد تطابق فعالیت های این مجموعه با ضوابط زیست محیطی وجود داشته است و دارد که مطابق معمول برخی دستگاه های دولتی اقدام به رد آن کرده و در مقابل تعدادی از نمایندگان مجلس، صاحب نظران علمی و نیز گروه های محلی و فعالین محیط زیست بر اثرات سوء زیست محیطی آن پافشاری و تاکید نموده اند.

اما نکته مهم و قابل توجه اینکه مراجع رسمی و متولی امر از پاسخگویی و شفاف سازی در این زمینه شانه خالی می کنند و این نکته قابل تامل است. چرا که در صورت مورد تائید بودن فعالیت های این کارخانه از سوی مراجع علمی و صاحب نظران این حوزه، مسلما شبهات آن رفع و نگرانی های عمومی مردم و گروه های مختلف حل و فصل خواهد شد و بی شک خواست عمومی نیز بر این اصل استوار است.

جناب آقای دکتر پورمحمدی؛ جنابعالی به عنوان استاندار و بالاترین مقام اجرایی استان، مسئولیت سنگین تری در هماهنگی و ملزم ساختن دستگاه های متولی برای پاسخگویی می باشید و قطعا کمترین حق افکار عمومی آگاهی از این مسئله و شفافیت در آن است.

لازم است هر چه سریعتر با تشکیل کارگروه علمی از صاحبنظران و متخصصان این حوزه و با حضور تشکل ها و گروه های مردمی به این مساله مهم پرداخته شود. مساله ای که با زندگی صدها هزار نفر در شهرستان های مراغه و بناب و آب و خاک و اکوسیستم های طبیعی منطقه و دریاچه ارومیه سر و کار دارد.

جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه های استان حسب رسالت خویش، این موضوع مهم را تا حصول نتیجه رضایتبخش و قابل قبول مورد مطالبه قرار خواهند داد تا از این باب آرامش خاطری برای افکار عمومی حاصل گردد.

والسلام علی من التبع الهدی

جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تبریز، دانشگاه آزاد تبریز، دانشگاه مراغه، دانشگاه بناب، دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، دانشگاه صنعتی سهند