سرنوشت نوزدهمین جشنواره ملی شعر غدیریه بناب در هاله‌ای از ابهام!

به گزارش بناب نیوز به نقل از فارس، جشنواره سراسری شعر غدیریه بناب از جمله جشنواره‌های با سابقه‌ای است که 18 سال است بطور منظم با تلاش و همت مسئولان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان، استان آذربایجان‌شرقی و نیز مسئولان و مدیران واحدهای تولیدی شهرستان برگزار می‌شود.

جشنواره سراسری شعر غدیریه بناب در تقویم معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت شده است و همه ساله همزمان با عید سعید غدیر خم در بناب برگزار می‌شود.

هدف از برگزاری این جشنواره تبیین ابعاد مختلف زندگی فردی و اجتماعی و شخصیت متعالی حضرت علی(ع) و ترویج فرهنگ و آموزه‌های غدیر در سطح جامعه با استفاده از زبان شعر است.

با این اوصاف، هیجدهمین جشنواره سراسری شعر غدیریه بناب سال گذشته در حالی با حضور استاندار وقت آذربایجان‌شرقی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی، فرماندار و سایر مسئولان و نیز شاعرانی از 31 استان کشور با 800 اثر در این شهرستان برگزار شد که مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی و فرماندار شهرستان بناب نوید برگزاری نوزدهمین جشنواره سراسری شعر غدیریه را به صورت بین‌المللی دادند.

ولی بر اساس برخی اخبار نه تنها از بین‌المللی شدن این جشنواره خبری نیست بلکه برگزاری خود جشنواره نوزدهم شعر غدیریه بناب در هاله‌ای ابهام قرار دارد.

در همین ارتباط گفته می شود، عدم تأمین اعتبار لازم عمده دلیل تعطیلی جشنواره نوزدهم بوده و شعرا معتقدند کمبود امکانات و منابع مالی همانند یک تراژدی سالهاست که صحنه این جشنواره و سایر جشنواره های هنری شهرستان را تحت تأثیر قرار داده و به مانعی بزرگ در برابر پیشرفت هنر و خلق آثار پرمایه تبدیل شده است.

اینکه چه دلیلی سبب شده تا متولیان فرهنگ و هنر در استان آذربایجان شرقی و کشور با عدم همکاری خود برای برگزاری نوزدهمین جشنواره شعر غدیریه بناب سعی در خاموش کردن این جشنواره داشته و در این مسیر قدم برمی دارند، معلوم نیست.

از سوی دیگر، برای هنرمندان و شعرا همواره این نکته مورد ابهام بوده است که با توجه به برگزار شدن انواع همایش‌ها و جشنواره‌های متعدد و متنوع در سطح کشور، چرا برگزاری برخی از جشنواره‌های فرهنگی و هنری همیشه با چالش‌ها و موانع متعددی روبه‌رو می‌شوند؟ بویژه زمانی که متولی برگزاری جشنواره‌ای یک شهرستان باشد؟! و ... .

حال جشنواره‌ای سراسری با سوابق دیرینه و نتایجی موفق و ارزشمند که قرار بود بصورت بین‌المللی برگزار شود و حتی برگزاری استانی آن نیز در پس پرده ابهام قرار گرفته است، مصداق عینی این ضرب المثل معروف شده است که:

از طلا گشتن پشیمان گشته‌ایم / مرحمت فرموده ما را (همچنان)مس کنید!

امید است مسئولان امر علی الخصوص ستاد غدیر استان و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی و مسئولان شهرستان با اهتمام ویژه جشنواره شعر غدیریه بناب مانع خاموش شدن چراغ پرفروغ این جشنواره که هدفی جز حرکت در مسیر شناخت حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) ندارد، شوند.

نگارنده: جاوید بنابیان