30 درصد برق تولیدی در آذربایجان‌شرقی دولتی و 70 درصد خصوصی است / نیروگاه ترکیبی سهند بناب جزو نیروگاه‌های برتر دنیاست

به گزارش بناب نیوز به نقل از فارس، عبدالرسول پیشاهنگ در مراسم کلنگ‌زنی نیروگاه سیکل ترکیبی سهند شهرستان بناب با بیان اینکه 40 درصد نیروگاه‌های موجود در کشور مربوط به دولت و 60 درصد بقیه شامل بخش خصوصی است؛ اظهار کرد: هم اکنون 12 هزار نیرو در بخش صنعت برق فعال هستند.

وی افزود: هم اکنون 4 هزار و 850 مگاوات برق در آذربایجان‌شرقی وارد مدار می‌شود که 30 درصد آن را دولتی و 70 درصد برق استان شامل بخش خصوصی است.

معاونت راهبردی مادر تخصصی تولید نیروگاه برق حرارتی کشور با بیان اینکه هم‌اکنون برق مصرفی و نیاز برای صنایع و سایر بخش‌های دیگر 3 هزار و 250 مگاوات است؛ تصریح کرد: قطعاً با افزایش میزان تولید برق علاوه بر تأمین نیاز استان در بخش‌های مختلف ضمن اینکه از امنیت شبکه و امنیت تأمین برق مورد نیاز برخوردار می‌شویم، نیم نگاهی نیز چشم به صادرات برق داریم.

پیشاهنگ خاطرنشان ساخت: در ابتدای انقلاب امکان تعویض روغن سیستم‌های برق را نیز نداشتیم ولی امروز با افتخار عرض می‌کنیم که بیش از 50 درصد ظرفیت نیروگاه‌های کشور توسط متخصصان داخلی به‌خصوص شرکت مپنا تأمین می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه تحریم‌های دشمنان را در بخش صنعت برق به فرصت تبدیل کردیم؛ گفت: با تکیه بر توانمندی‌های نیروهای داخلی به این خودکفایی دست پیدا کرده‌ایم.

معاونت راهبردی مادر تخصصی تولید نیروگاه‌های برق حرارتی کشور تصریح کرد: در طول چند سال اخیر با بالا بردن آمادگی نیروهای داخلی، آمادگی 85 درصدی در صنعت برق را به 95 درصد رساندیم و تلاش می‌کنیم در تابستان امسال این آمادگی را تا 98 درصد نیز افزایش دهیم.

مجری طرح نیروگاه سیکل ترکیبی کلاس F سهند بناب نیز در این آیین گفت: نیروگاه ترکیبی سهند بناب جزو نیروگاه‌های برتر دنیاست.

مهندس نصراللهی در مراسم کلنگ‌زنی نیروگاه سیکل ترکیبی سهند شهرستان بناب طی سخنان کوتاهی با بیان اینکه این نیروگاه توسط متخصصان داخلی و توسط شرکت مپنا اجرا خواهد شد؛ یادآور شد: این نیروگاه جزو 3 نیروگاهی است که در سطح کشور اجرا خواهند شد.

وی با اعلام اینکه ظرفیت این نیروگاه 451 مگاوات است؛ افزود: این نیروگاه با بهترین کیفیت تکمیل و مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.