ثبت اختراع سنسورهای حرکتی در کمک به تشخیص و درمان اختلالات

به گزارش بناب نیوز به نقل از فارس، فریبرز رحیمی مجری این طرح با بیان اینکه ثبت پتنت جهانی حقی انحصاری است که بعد از اختراع یا ثبت یک ایده به مخترع اعطاء می‌شود و از نظر سازمان جهانی مالکیت فکری ایده‌ای که دارای نوآوری، تازگی و سودمندی باشد، قابل ثبت به‌عنوان اختراع است، اظهار داشت: ایده این طرح در قالب یک پروژه در مرکز اختلالات حرکتی در شهر لندن کانادا مطرح شده بود.

وی در ادامه با اشاره به جزئیات اجرای این طرح گفت: ایده استفاده از سنسورهای حرکتی در کمک به تشخیص و درمان اختلالات حرکتی در سال ۲۰۱۱ و در رابطه با پروژه مربوط به لرزه اندام فوقانی و مشکلات تشخیص عضلات درگیر و مهم در مرکز اختلالات حرکتی در کانادا مطرح شد و سپس با کمک رئیس این مرکز، مندر جوگ طرح فوق مراحل تکمیلی خود را طی کرد و روند رسمی ثبت این اختراع از سال ۲۰۱۶ آغاز گشت و سپس در مارچ ۲۰۱۹ به‌صورت پتنت جهانی به ثبت رسید.

گفتنی است رحیمی دانش‌آموخته دکترای از دانشگاه واترلو و پسادکترای مهندسی پزشکی از دانشگاه وسترن کانادا بوده و هم‌اکنون به‌عنوان استادیار در گروه مهندسی برق دانشگاه بناب فعالیت می‌کند.

دانشگاه بناب در حال حاضر با داشتن نزدیک به 3 هزار دانشجو در ۱۴ رشته کارشناسی ۱۲ رشته کارشناسـی ارشـد و دو رشتـه دکترای در سه دانشکده فنی و مهندسی، علوم پایه و هنر و معماری از جمله دانشگاه‌های رو به رشد استان آذربایجان‌شرقی است.