آغاز طرح مقابله با ریزگردهای نمکی در شهرستان بناب

به گزارش بناب نیوز به نقل از فارس، رحیم مهردادی در حاشیه بازدید از طرح بیابان‌زدایی و کاشت بوته‌های قره‌داغ در بناب اظهار داشت: این طرح در قالب بیابان‌زدایی از کانون ریزگردهای نمکی در حاشیه دریاچه ارومیه در شهرستان‌های بناب، عجب‌شیر و آذرشهر از سال 1393 آغاز و روش‌های مختلفی در این مناطق به مرحله اجرا در آمده است و همچنان در این شهرستان‌ها ادامه دارد.

وی افزود: این پروژه از ابتدای سال جاری با عنوان طرح جامع بیابان‌زدایی در حاشیه دریاچه ارومیه و در حدود 400 هکتار از اراضی منطقه قره‌قشلاق بناب با کاشت 60 هزار بوته قره‌داغ تحت نظارت اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان وارد عملیات اجرایی شده است.

براساس این گزارش، با حضور مسئولان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌شرقی و شهرستان بناب و با همکاری مجمع فعالان زیست محیطی به مناسبت هفته منابع طبیعی و روز درختکاری تعداد 4 هزار اصله نهال در روستاهای قراء پنجگانه خانه برق، قره چپق، آلقو، زاوشت و کوته مهر هرس و کاشته شد.

 شهرستان بناب به دلیل واقع شدن در ساحل دریاچه ارومیه و نزدیکی بیشتر شهر و چندین روستای تابعه شهرستان به این دریاچه یکی از شهرستان‌های در معرض خطر ریزگردهای نمکی حاصل از خشک شدن دریاچه ارومیه است.

همچنین ریزگردهای نمکی دریاچه ارومیه علاوه بر ایجاد عوارض تنفسی و برخی بیماری های دیگر، تبدیل اراضی کشاورزی و باغی این منطقه به شوره زار را در پی خواهد داشت که در این صورت مردم منطقه به اجبار بایستی به کوچ دائمی بیندیشند.