یادداشت / آیا شهرداری بناب زمین دیگری برای توقیف دارد؟

به گزارش بناب نیوز به نقل از فارس، اخیراً شهرداری بناب به استناد بند سه صورت جلسه مورخه 24/12/1398 شورای اسلامی این شهر در نظر داشت ملکی واقع در ضلع شمالی عمارت شهرداری برابر ماده 13 آیین نامه مالی شهرداری‌ها از طریق مزایده عمومی به فروش برساند بلکه با پول عاید از فروش آن بتواند هم مطالبات پرسنل شهرداری را پرداخت کند و هم چرخ برخی پروژه‌های عمرانی را بگرداند ولی شنیده می‌شود این ملک بابت بدهی‌های شهرداری بناب به تأمین اجتماعی توسط این سازمان توقیف و بلوکه شده است.

بر اساس این گزارش، شهرداری بناب از جمله نهادهای طرف قرارداد با سازمان تأمین اجتماعی است که طبق اعلام مسئولان ذیربط بدهی اش به تأمین اجتماعی از مرز 18 میلیارد تومان گذشته و هنوز راهکار لازم برای پرداخت دیون انباشته شده ارائه نشده است.

هرچند ماجرای بدهکاری میلیاردی بسیاری از نهادها به تأمین اجتماعی از جمله شهرداری بناب تازگی ندارد و البته مسئولان وقت شهرداری از تعیین تکلیف آن خبرداده و گفته بودند «تهاتر یکی از راهکارهای پرداخت بدهی است» اما این قصه گویا سر دراز دارد.

همانگونه که در نوشتارهای قبلی نیز به آن اشاره شده است، عمده بدهی شهرداری بناب به تأمین اجتماعی به عدم پرداخت حق بیمه پرسنل و قراردادهای پیمانکاران باز می‌گردد که از سال‌های پیش انباشته شده و طی سال‌های اخیر به میزان بدهی‌ها افزوده شده است.

یادآور می شود، اسفند ماه سال 1397 نیز تأمین اجتماعی بناب نسبت به توقیف دو قطعه از املاک شهرداری بناب اقدام و در چند مرحله نیز حساب‌های شهرداری را توقیف و مسدود کرده است.

بدهی شهرداری به تأمین اجتماعی از سال 1376 به شهرداری به ارث رسیده و در زمان مدیریت شهرداران قبلی و فعلی نیز به میزان بدهی‌ها افزوده شده و مدیریت فعلی شهرداری بناب باید برای جلوگیری از حیف و میل بیت المال ضمن اینکه در ارتباط با بازگرداندن زمین و ملک بسیار ارزشمند و مورد نظر به شهرداری اقدام جدی انجام داده و در زمینه تسویه بدهی خود به تأمین اجتماعی چاره اندیشی کند تا موجب وارد شدن زیان و خسارت به بیت‌المال نشود.

این اتفاقات در شرایطی صورت می‌گیرند که طی روزهای اخیر با امضای سه نفر از اعضای شورای اسلامی شهر بناب برای دومین بار طرح استیضاح شهردار کلید خورده است و حال باید به انتظار نشست و دید که قضایا و اتفاقات اخیر طرح استیضاح شهردار را سرعت خواهد بخشید یا رایزنی‌ها و دست‌های پشت پرده استیضاح شهردار بناب را ناکام خواهد گذاشت.

نگارنده: جاوید بنابیان