تالاب قره قشلاق بناب در وضعیت آبی خوبی قرار دارد

به گزارش بناب نیوز به نقل از ایرنا، حسن عباس نژاد در گفت و گو با خبرنگاران گفت: بارندگی ها و اقدامات حفاظت محیط زیست استان در پایش این حوزه آبی منجر شده وضعیت آبی و زیستگاهی این تالاب نسبت به سال های گذشته وضعیت بهتری داشته باشد.

 وی افزود:تالاب قره قشلاق جزو تالاب های رودخانه ای می باشد که شرایط آبی آن تابع وضعیت آبی رودخانه های تغذیه کننده آن است.

عباس نژاد ادامه داد: عمده آب تالاب توسط رودخانه های زرینه رود و مردق چای تامین می شود که با عنایت به وقوع بارش های مناسب به خصوص در ۲ سال اخیر و آورد مناسب این رودخانه ها آبگیری مناسبی داشته است.

وی گفت: تالاب قره قشلاق هر سال در فصل سرما پناهگاه هزاران پرنده مهاجر است که از مناطق دور دست به این منطقه مهاجرت می‌کنند که بیشتر شامل انواع مرغابی، تنجه، خوتکار، اردک سرسبز و آنقوت، درنا و غاز است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: در حال حاضر بیش از یک هزار هکتار از عرصه های تالاب قابلیت نگهداری آب دارند.

وی افزود: این تالاب با مساحت ۲۰ هزار هکتار یکی از مناطق مهم پرندگان (IBA) می باشد که سالانه پذیرای هزاران قطعه از پرندگان مهاجر از جمله ﺣﻮاﺻﯿﻞ، ﮐﺎﮐﺎﺋﯽ، ﺧﻮﺗﮑﺎ، ﭘﺮﺳﺘﻮی درﯾﺎﯾﯽ، ﻓﻼﻣﯿﻨﮕﻮ، ﭘﻠﯿﮑﺎن، درﻧﺎ، ﻏﺎز، اردک، آﻧﻘﻮت می باشد.

منطقه شکار ممنوع و تالاب قره قشلاق به مساحت بیش از ۲۲ هزار هکتار در ۱۱۰ کیلومتری جنوب غرب آذربایجان شرقی در شهرستان بناب قرار دارد.

تالاب قره قشلاق بناب یک اکوسیستم ویژه و منحصر به فرد با چشم اندازهای طبیعی و زیبا، آبگیرها و ماندآبهای شاخص، یکی از زیستگاه های بسیار مناسب برای گونه های مختلف پرندگان است و این منطقه در حال حاضر از طریق پاسگاه های محیط بانی «چپقلو، قره قشلاق و قره قوزلو» و برجک دیده بانی جدید التاسیس تحت حفاظت قرار می گیرد.

تالاب قره قشلاق بناب به دلیل زیبایی و تنوع گونه های جانوری و گیاهی به عروس تالاب های شمال غرب کشور شهرت یافته است