هنرمند بنابی در میان برگزیدگان اولین جشنواره موسیقی موغام فجر آذربایجان

ایلنا- تبریز: برترین‌های اولین جشنواره موسیقی موغام فجر آذربایجان در دو بخش آواز و تكنوازی معرفی شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا در شب پایانی اولین جشنواره موسیقی موغام و در آئین اختتامیه این رویداد بزرگ فرهنگی هنری آذربایجان، هیئت داوران جشنواره با انتخاب و معرفی برترین‌‌ها، از تلاش‌های هنری این عده تجلیل كردند.

بر اساس رأی و انتخاب هیئت داوران این جشنواره و در بخش آواز، مهدی حمزه زاده از اردبیل و اکبر بویر از بناب مشترکا مقام پنجم را از آن خود نمودند و کریم صبور از مغان در جایگاه چهارم، سیامک اصغری از مشکین شهر در جایگاه سوم و یاشار جوادپور از مشکین شهر در جایگاه دوم ایستادند.

تندیس و عنوان اول این رشته نیز به داود اجلالی هنرمند تبریزی اهدا شد.

در بخش تکنوازی تار نیز چنگیز نوری زاده از تهران را به عنوان مقام پنجم، کاوه خجسته از تبریز و بهرام وحدتی از پارس آباد را مشترکا به عنوان مقام چهارم، بابک حسین زاده از ارومیه به عنوان مقام سوم، بهروز اسکندری از زنجان به عنوان مقام دوم معرفی شدند و تندیس نفر اول تکنوازی تار در دستان سونار نجاری هنرمند ورزقانی قرار گرفت.

در بخش کمانچه، هیئت داوران آیدین رستمی از نقده را حایز مقام سوم، عباس نجف پور از ارومیه را شایسته رتبه دوم و یاشار جوادپور از مشکین شهر را حایز رتبه نخست دانست و تندیس این بخش را به نفرات فوق اهدا كرد.

همچنین هیئت داوران وحید نیکمندان از تبریز را به عنوان نفر دوم تکنوازی عود معرفی نمود و با اهدای تندیس به کاوه خجسته از تبریز وی را به عنوان نفر اول این بخش معرفی نمودند.

در بخش ناغارا، احد تابع خیام از ارومیه به عنوان نفر دوم معرفی و هنرمند تبریزی، غلامرضا نباهت به عنوان نفر اول این بخش انتخاب و با اهدای تندیس مورد قدردانی قرار گرفتند.

هیئت داوران در بخش‌های تکنوازی قوشا ناغارا، توتک و قانون با تقدیر از یک شرکت کننده ابراز امیدواری کرد این بخشها در سالهای آینده با استقبال بیشتری مواجه شود.

بر این اساس در بخش قوشا ناغارا، محمدعلی چاوشی از تبریز، در بخش توتک فرهاد صادقی از مراغه و در بخش قانون، احسان زاهدی نیا از مرند مورد تقدیر قرار گرفتند.

هیئت داوران در بخش نوازندگی قاوال، بهرنگ پادیر و میرحمید سید حسینی را به عنوان نفرات دوم و اول معرفی و با اهدای تندیس به سیدحسینی، از نفر اول این بخش تقدیر کرد.

همچنین سینا حسن زاده هنرمند تبریزی به عنوان نفر دوم بخش قارمان معرفی شد و تندیس نفر اولی این بخش در دستان حجت مبذول از سراب قرار گرفت.

و در نهایت در بخش بالابان، اکبر سربازی از تبریز جایزه دوم جشنواره را دریافت نمود و تندیس جشنواره به فرامرز گلزار از تهران اهدا شد.

در این آیین همچنین ضمن یاد نمودن از هنرمندان متوفّی در رشته موسیقی شهر که دیگر در میان ما نیستند، از پیشکسوتان موسیقی تبریز و شهرهای همجوار قدردانی به عمل آمد.

بر این اساس خانواده زنده یاد استاد علی سلیمی و خانواده زنده یاد استاد محمود شاطریان مورد تشویق و قدردانی حاضران و هیئت برگزاری جشنواره قرار گرفتند.

همچنین از تلاشهای بهاالدین خراسانی، حیدر هادی سازنده تار، قدرت پور حسن، حسین علافی آذر، حسن ایرانی، محمد ابراهیم قره خانلو، حمید نامور، احد یاری، رامین غزنوی، احد حضرتی و اسماعیل کریم پور قدردانی شد.

گفتنی است اولین جشنواره سراسری موسیقی فجر مقامی آذربایجان «موغام» طی روزهای هفتم و هشتم اسفندماه میزبان 74 هنرمند از شهرهای تبریز، مراغه، بناب، مشکین شهر، مغان، میانه، خواجه، تهران، پارس آباد، ارومیه، سراب، ورزقان، زنجان، نقده، اردبیل، خداآفرین و بیله سوار در رشته های آواز و تکنوازی سازهای تار، ناغارا، قوشا ناغارا، قارمان، عود، بالابان، قاوال، کمانچه، توتک و قانون بود.

این جشنواره با حضور هنرمندان و هنردوستان شهر تبریز در محل فرهنگسرای الغدیر تبریز برگزار شد و با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد.