کپی برداری ممنوع !

کپی برداری ممنوع ! بی شک امروزه یکی از مهمترین آفات ویرانگر تولیدات محصولات هنری و فرهنگی ، عدم رعایت حقوق مؤلف و مصنف و ناشر از جانب مخاطبین مصرف کننده می باشد.

اغلب ما یا به اهمیت رعایت حقوق مادی و معنوی هنرمندان و نویسندگان پی نبرده ایم و یا اینکه قبح عدم رعایت حقوق ایشان را نمی دانیم.

شاید عده ای واقعاً توانایی خرید اورجینال (نسخه اصلی) یک فیلم ، یا cd و dvd هنری و یا کتاب و نرم افزار و.

را نداشته باشند ؛ ولی اگر در این مورد کمی دقیق شویم در می یابیم که ما روزانه برای دهها مورد از لوازم غیر ضروری زندگی هزینه های چند برابر قیمت یک اثر هنری را متحمل می شویم ( مثلاً هزینه خرید یک اثر هنری در مقایسه باهزینه ی یک شب تفریح خانوادگی در پارک شهر و سوار شدن به ماشین آلات سرگرم کننده یا خوردن تنقلات از قبیل پفک و نوشابه و فست فود و.

که چندان ارزش مثبت روحی و جسمی برای ما در بر ندارد بسیار ناچیز است) ولی وقتی کار به خرید اورجینال یک اثر هنری می رسد سهل الوصول ترین راه یعنی کپی برداری را ترجیح می دهیم.

بدون توجه به این مسأله که یک هنرمند حاصل سالها تجربه و ماهها تلاش خود را صرف تولید این اثر هنری نموده است و آرزو دارد که کار هنری اش منافع مادی و معنوی برای او به ارمغان بیاورد ؛ تا به ادامه ی کار و راه تشویق شده و با توان دو چندان به تولیدات بیشتر با کیفیت بهتر بپردازد.

اما وقتی علاقمندان آثار فرهنگی و هنری بدون هیچ توجهی حقوق صاحب اثر را زیر پا گذاشته و با سرعت به انتشار غیر مجاز اثر می پردازند ازاین نکته غافلند : هنرمندی که در ابتدای راه با ضررهای هنگفت مادی مواجه می شود دیگر رغبتی به ادامه ی راه و شکوفا کردن هنر خویش نخواهد داشت و به اصطلاح سر خورده شده و دست از پا درازترکنج عزلتی خواهد گزید! و یا اینکه به فعالیتهای دیگری در اجتماع روی خواهد آورد که نه علاقه ای به آن دارد و نه به صلاح فرد و جامعه است.

و اینگونه اتفاق می افتد که کم کم چراغ فروزان هنر و فرهنگ و تمدن در جامعه به کم سویی و کم نوری می گراید.

و با از بین رفتن فرهنگ و هنر جامعه دچار تزلزل می شود و پویایی و طراوت و شکوفایی و خلاقیت خود را از دست می دهد و چه بسا با از بین رفتن اخلاقیات در اجتماع ، که هنر یکی از بهترین اشکال آموزش و ارایه ی آن می باشد ، جامعه به قهقرا می رود و ضد ارزشها جایگزین ارزشها می شوند! بنابراین با اندکی دقت در می یابیم که رعایت حق کپی رایت مزایای بسیاری در بر دارد.

از جمله ی این محاسن این است که : خالقان آثار هنری و فرهنگی به خلق اثر جدید رغبت نشان می دهند.

عرضه کنندگان محصولات فرهنگی روز به روز برای ارایه هر چه بهتر آثار در شکل مناسب و صحیح و با کیفیت به رقابت می پردازند.

ارزش آثار فاخر و ماندگار نمایان تر می شود.

و فراتر از همه اینها با خرید و آرشیو این آثار در خانه برای آینده فرزندانمان گنجینه ای ارزشمند معنوی و معرفتی از فرهنگ و تمدن غنی خود به یادگار خواهیم گذاشت که آنها با پیوند به ریشه های فرهنگی خود دیگر تمایلی به جایگزینی از فرهنگهای بیگانه نشان نخواهند داد.

بابک آذرشب.