اخبار جدید از مجتمع فولاد بناب

به دنبال امضاي 3 قرارداد توسعه ای در شركت‌هاي زيرمجموعه «گروه مالي گردشگري» میزان تولید مجتمع فولاب بناب افزایش خواهد یافت.

با امضای این قراردادها و آغاز عملیات اجرایی مربوط به آنها تولید فولاد در مجتمع فولاد صنعت بناب که بزرگترین تولیدکننده فولاد در بخش خصوصی کشور است از میزان کنونی نزدیک به یک میلیون تن افزایش خواهد یافت.

بر اساس این گزارش، اين قراردادها شامل ایجاد واحد ذوب قوس الکتریکی زیر سقفی به حجم سالانه ۶۰۰ هزار تن، احداث صنایع فروسیلیس در حجم سالانه ۴۷ هزار و ۵۰۰ تن و ایجاد یک واحد ذوب قوس الکتریکی دیگر به میزان ۹۰۰ هزار تن در سال است.

در آئين انعقاد اين قراردادها، «مهدي جهانگيري، رئيس هيات مديره مجتمع فولاد صنعت بناب» ضمن ابراز اميدواري برای تاثيرگذاري اين قراردادها در ظرفيت‌سازي اقتصادي استان آذربايجان شرقي گفت: «با بهره‌برداري از اين طرح‌ها، توليد مجتمع فولاد صنعت بناب كه از بزرگترين بنگاه های اقتصادی توليدی كشور محسوب مي‌شود، افزوده خواهد شد و علاوه بر اشتغالزایی بالا و سودآوري مالي، به ايجاد ظرفيت‌هاي بيشتر صادراتي نيز كمك خواهد كرد.

» جهانگيري، صنعت فولاد كشور را صنعتي مفيد و سودآور خواند و گفت: «در صنعت فولاد، آن دسته از واحدهاي توليدي موفق هستند كه بتوانند يك پكيج كامل جريان توليد را در كنار هم قرار دهند و تمامي مراحل را در مجموعه خود داشته باشند.

» وی، همكاري شرکت توسعه صنایع و معادن ماهان و مجتمع فولاد صنعت بناب را اقدامي مفيد در راستاي تجميع تمامي ملزومات فعاليت در حوزه فولاد قلمداد كرد و افزود: «هدف ما اين است كه بتوانيم اين مجموعه كامل را در كنار يكديگر جمع‌آوري كنيم و چرخه‌اي كامل در اين زمينه داشته باشيم.

» رئيس هيات مديره مجتمع فولاد صنعت بناب، يكي از مشكلات جدي در فولاد بناب را تامين مواد اوليه خواند و افزود: هم‌اكنون غالبا مواد اولیه از طريق ذوب قراضه تامين مي‌شود اما در آينده انتظار مي‌رود با طرح‌هاي جديد، اين مشكلات نيز به مرور مرتفع گردد.

» جهانگيري خاطر نشان كرد: «واحد توليدي ذوب شاهين در مجتمع فولاد صنعت بناب ساخته شده و مطابق برنامه قرار است در فروردين ماه به توليد برسد كه در آن صورت شاهد اتفاقات مثبتي در اين حوزه خواهيم بود.

» وی تاكيد كرد: «مجتمع فولاد صنعت بناب، توانست در سال ۹۱ بر بسياري از مشكلاتي كه با آن‌ها مواجه بود، فائق بيايد و امروز اگر اين شركت در فكر برنامه‌ريزي و عقد قراردادهاي توسعه‌اي است، نتيجه فعاليت جدي كاركنان ساعي اين مجموعه است.

» در این باره، پیش‌تر و در جریان بازدید مقامات استان آذربایجان شرقی و هیات مدیره بانک گردشگری از مجتمع فولاد صنعت بناب، «احمد علیرضابیگی، استاندار آذربایجان شرقی» گفته‌ بود: «راه اندازی و پویایی مجدد این مجتمع در شهرستان بناب، احیای یک فرصت عظیم مغفول مانده در استان و کشور بود که قطعا ما قدردان بانک گردشگری و سایر سرمایه گذاران خصوصی مجتمع فولاد صنعت بناب هستیم.

» همچنين در این مراسم «ناصر تقي‌زاده، مديرعامل مجتمع فولاد صنعت بناب» اظهار داشت: «سال ۹۱، قطعا براي اين مجتمع توليدي ـ صنعتي سال مهمي بوده است چرا كه از يك‌سو اين سال توسط رهبر معظم انقلاب به نام توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني نام‌گذاري شده و از سويي ديگر نيز گروه مالي گردشگري در اين سال وارد عرصه توليد شد و به سرمايه‌گذاري در اين مجتمع - كه بزرگترين توليد كننده عرصه فولاد در ميان بخش خصوصي به‌شمار مي‌رود – پرداخت.

» وي افزود: «اهميت اين سال براي ما از بابت ديگري نيز هست؛ چرا كه در آغاز سال با مشكلات بسياري مواجه بوديم اما امروز با مساعدت‌هاي مديران ارشد گروه مالي گردشگري و با رايزني‌هاي صورت گرفته با مقامات دولتي، حجم زيادي از اين دشواري‌ها كاسته شده است.

» تقي‌زاده ادامه داد: «هم‌اكنون علاوه بر اين قراردادهايي كه با شركت ماهان در حال انعقاد است، طرح‌هاي مهم ديگري نيز در مسير اجرا داريم که دراین راستا طرح يك كوره ذوب جديد نيز در دستور كار است و برای این مهم هماهنگي و مذاكرات لازم با وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شده تا ارز مناسب براي اين كار دريافت شود.

» مديرعامل مجتمع فولاد صنعت بناب افزود: « طرح‌ها و برنامه‌هاي مجتمع، عمدتا در شرايط مناسبي است كه براي بهبود آن نيز بامسوولان استاني در حال مذاكره هستيم.

».