رضایی: مراغه را به استان تبدیل می کنیم

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه مشکل سربازی را با مشورت ستاد کل نیروهای مسلح و فرماندهان در شورای عالی امنیت ملی مطرح خواهم کرد گفت: در طرح سربازی حرفه ای، نظام سربازی اجباری کنار رفته و نظام داوطلبی جایگزین خواهد شد.

ˈمحسن رضاییˈ شامگاه شنبه در پاسخ به سووالات دانشجویان دانشگاه مراغه گفت: تصمیم گیری درباره مسایل هسته ای و مذاکره با آمریکا در اختیار رهبر معظم انقلاب است.

وی افزود: سیاست های کلی نظام بر عهده رهبر معظم انقلاب بوده و معظم له تنها تصمیم گیرنده در این گونه مسایل هستند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره احتمال کناره گیری به نفع نامزدی دیگر اظهارکرد: اکنون نوبت دیگران است که به نفع ملت ایران کنار بروند.

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در جواب سووالی درباره برنامه خود در زمینه اشتغال دانش آموختگان بیکار گفت: در دولت آینده کاری خواهیم کرد که در یک سال تا شش ماه مانده به اتمام تحصیلات دانشجویان، آنان از شغل و اشتغال خود مطمئن شوند.

رضایی در پاسخ به پرسشی در مورد مواضع خود در قبال نامه برخی افراد به رهبری در مورد رد صلاحیت هاشمی، اضافه کرد: با توجه به اینکه آقای هاشمی در این خصوص با صبر و حوصله برخورد کردند، به مصلحت نیست کسی نسبت به این موضوع دست به تخریب بزند.

وی گفت: به قانون باید احترام گذاشت و اگر قانون در کشور تثبیت شده و از قانون شکنی خودداری شود و قانون را فدای اشخاص نکنیم، آینده خوبی برای کشور متصور است.

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوال دیگری در مورد فضای سیاسی و فرهنگی کشور اظهارکرد: در بعد فرهنگی مخالف امنیتی کردن فضا هستم و فشارهای سیاسی را مانعی برای پیشرفت در عرصه فرهنگی می بینم.

رضایی در پاسخ به پرسشی در مورد لزوم احترام به فرهنگ، زبان و گویش های اقوام در کشور خاطرنشان کرد: فرهنگ ایران زمین به صورت وحدت در حال تکثر بوده و کسانی که بخواهند فرهنگ قومی را فدای فرهنگ ملی یا فرهنگ ملی را فدای فرهنگ قومی کنند، به وحدت ملی ضربه می زنند.

وی ادامه داد: زمینه را برای تدریس زبان و ادبیات اقوام مختلف کشور در دبیرستان ها و دانشگاه ها با اجرا و عملیاتی کردن اصل 15 و 9 قانون اساسی فراهم خواهیم کرد.

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی درباره راهکار خود برای رفع تحریم ها گفت: تحریم ها ظلم غیرقابل قبولی در قبال ملت ایران بوده و باید در آینده، مذاکرات را به نحوی اداره کنیم که تحریم را با حفظ اصول، ارزش ها و منافع ملی کاهش دهیم.

رضایی در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه ˈشما به طرح فدرالیسم اقتصادی که در جریان انتخابات گذشته مطرح کرده بودید، پایبندید؟ˈ افزود: بنده معتقد به فدرالیسم اقتصادی هستم و باید ایالت های اقتصادی در ایران شکل بگیرد.

وی ادامه داد: امنیت و سیاست خارجی در کشور ما صاحب داشته اما اقتصاد هنوز متولی و صاحب ندارد.

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: آذربایجان منطقه ای بزرگ بوده و می توان تقسیمات اداری و ساختار اداری را بر اساس تجارب در این منطقه تغییر داد.

رضایی با اشاره به موضوع ازدواج جوانان اظهارکرد: وقتی 30 درصد طلاق ها در سه سال اول ازدواج صورت می گیرد باید به فکر زمینه های پایدار کردن ازدواج از جمله اشتغال، مسکن و آموزش مهارت های زندگی باشیم.

وی در پاسخ به سووالی در مورد امکان استان شدن مراغه یادآوری کرد: آذربایجان استعداد تقسیمات کشوری جدیدی را داشته به ویژه مراغه که تقدم تاریخی زیادی از جمله در زمینه نجوم و پایتخت شدن این شهر در گذشته دارد، به احتمال قوی این منطقه را به استان تبدیل می کنیم.

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سووالی در مورد طرحی برای حرفه ای کردن خدمت سربازی گفت: مشکل سربازی و اجرای این طرح را با مشورت ستاد نیروهای مسلح و فرماندهان در شورای امنیت ملی مطرح خواهم کرد و در این طرح نظام سربازی اجباری کنار رفته و نظام داوطلبی جایگزین خواهد شد.

رضایی افزود: در این طرح افراد داوطلب آموزش خواهند بود و به آن ها حقوق پرداخت خواهد شد.

وی در جواب به سووالی در مورد پرداخت نقدی یارانه ها اظهارکرد: با پرداخت نقدی یارانه ها به صورت تورم زا مخالف هستم زیرا اگر پولی که به مردم داده می شود تا صرف مصرف و خرید شود، تورم زا بوده و اگر صرف تولید شود، موجب اشتغال خواهد شد.

رضایی ادامه داد: نمی خواهیم تعهدات دولت قبلی را نقض کنیم چون اگر این اتفاق بیفتد دولت های بعدی نیز تعهدات دولت قبل از خود را عمل نخواهد کرد.

وی گفت: در دولت من، یارانه ها در مرحله اول به صورت 450 هزار ریال به صورت نقدی و 650 هزار ریال نیز به صورت درآمدی برای تولید و در مجموع یک میلیون و 100 هزار ریال برای هر ایرانی تخصیص خواهد یافت.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: در صورت انتخابم به رییس جمهوری، به 100 درصد قول هایم عمل می کنم چرا که برای اجرای طرح هایم بیش از 15 سال کار کارشناسی انجام داده ام.

رضایی در جواب به پرسشی درباره توسعه مراکز دانشگاهی افزود: زمینه ارتباط بیشتر دانشگاه با صنعت، زندگی، کشاورزی، خدمات و حوزه سلامت را ایجاد خواهم کرد.

وی اظهار کرد: وجود 140 تا 150 واحد محفوظات برای دانشجویان مضر بوده و باید دروس غیر ضروری حذف و به حداقل رسیده و موثرترین واحدهای درسی حفظ شود.

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به پرسشی درباره خشک شدن دریاچه ارومیه و برخورد با معترضان در شهرهای تبریز و ارومیه در سال 91 گفت: بنده معتقدم 10 تا 12 درصد از عوامل خشک شدن این دریاچه مربوط به ایجاد بدون مطالعه سدهاست.

رضایی اضافه کرد: 25 درصد از عوامل خشکی این دریاچه نیز مربوط به توسعه کشاورزی در این منطقه در 15 سال اخیر است.

وی با اشاره به طرح خود در این زمینه گفت: سرعت دهی در احداث کانال آب از رود ارس و دو کانال آب رسانی از رودخانه زاب به دریاچه ارومیه می تواند مشکل این دریاچه را در طی چهار سال حل کند.

رضایی در پاسخ به سوالی در مورد اعطا نکردن کمک به کشورهای دیگر افزود: باید کشورهایی که به آنها کمک می شود طوری اداره شوند که رونق اقتصادی یافته و در صورت کمک یک ریال، بتوان یک ریال نیز از آن کشور دریافت کرد.