معضل قوبی چای بناب زندگی را برای ساکنان کوی فرهنگیان و لاله غیرقابل تحمل کرده است

ساکنان کوی فرهنگیان و لاله شهر بناب سال ها با معضل رودخانه قوبی چای دست و پنجه نرم کرده و زندگی برای ساکنان آن مناطق غیر قابل تحمل شده است.

جمعی از اهالی این محلات ضمن گلایه از وضعیت نابسامان نهر سنتی قوبی چای و عوامل آزار دهنده آن، اعلام کردند: سالهاست که معضلات زیست محیطی و بهداشتی قوبی چای موجب سلب آسایش عمومی از زندگی ما شده و هیچ مسوولی در این رابطه پاسخگو نیست.

ناصر صمدی انصار یکی از اهالی کوی فرهنگیان بناب گفت: از سال 1381 که این محله تشکیل شده تا امروز نه تنها به شبکه فاضلاب شهری وصل نشده بلکه سرازیر شدن فاضلاب و زباله های سطحی از طریق رودخانه قوبی چای به انتهای خیابان اصلی این محله موجب ایجاد مشکلات زیست محیطی و بهداشتی برای ساکنان شده است.

وی افزود: با وجود مراجعه و مکاتبه مستمر با مسوولان مربوطه تا امروز نتیجه ای نگرفته ایم، ولی محلاتی که بعد از کوی فرهنگیان در بناب تشکیل شده اند از امکانات شبکه فاضلاب شهری برخوردار هستند.

وی گفت: تاکنون چندین مورد سقوط مرگبار به این رودخانه اتفاق افتاده است.

پیرمرد 60ساله هم که ساکن این محله است با گلایه از مسوولان گفت: چند سال پیش که همه زندگی ام را در روستای شورگل فروختم و با مهاجرت به شهر در کوی فرهنگیان ساکن شدم فکر نمی کردم محله ای مثل اینجا در مرکز شهر در حد روستای خودمان باشد، در غیر اینصورت در همان روستا می ماندم.

وی اظهار کرد: هم اکنون از آمدن به شهر پشیمانم چون تبعات معضل فاضلاب قوبی چای در این محله برایمان غیرقابل تحمل شده است.

علی اکبری شهروند ساکن کوی لاله  گفت: بوی تعفن فاضلاب قوبی چای امان مردم را بریده و علاوه بر آن انواع حشرات و جانوران موزی از قبیل پشه، موش و مار در اینجا زندگی می کنند.

وی خاطرنشان کرد: ساکنان کوی لاله که بخشی از نهر قوبی چای از کنار آن عبور می کند در ایام تابستان به انواع بیماری های پوستی و گوارشی دچار می شوند.

یدالله کبیری یکی دیگر از ساکنان کوی لاله نیز با نشان دادن سوابق مکاتبات اهالی این کوی با مسوولان طی چند سال گذشته، گفت: بوی تعفن و پشه آنقدر غیرقابل تحمل است که از دعوت کردن مهمان هم شرمنده ایم و هر کس را به مهمانی دعوت می کنیم با صراحت اعلام می کنند به دلیل وضعیت نامناسب زیست محیطی و بهداشتی محله شما از آمدن در ایام تابستان معذوریم.

وی افزود: این رودخانه به نیزار تبدیل شده و حتی صیفی جات کنار آن را با فاضلاب اینجا آبیاری می کنند.

کبیری اظهارکرد: با وجود مصوبه صریح کارگروه بهداشت و سلامت شهرستان در خصوص ساماندهی هرچه سریعتر قوبی چای از دو سال قبل و دستور اکید فرماندار بناب به شهرداری برای تامین لوله های لازم از طریق امور آب و فاضلاب متاسفانه هنوز اقدامی در این خصوص انجام نشده است.

محمدباقر صحرایی منتخب دوره چهارم شورای شهر بناب از آمادگی اعضای این شورا برای پایان بخشیدن به معضل چند ساله قوبی چای خبر داد و گفت: طی جلسه ای که این هفته با فرماندار و شهردار بناب داشتیم مقرر شده در اولین فرصت پس از آغاز به کار رسمی این شورا برای موضوع قوبی چای تصمیم گیری کنیم.

مدیر امور آب و فاضلاب شهری بناب هم گفت: سال گذشته حدود 50 درصد از عملیات شبکه فاضلاب شهری در کوی فرهنگیان که زون هفتم شبکه بناب محسوب می شود کار شده و ادامه آن در صورت تامین اعتبار لازم امسال اجرا می شود.

فردین اسماعیلی اظهار امیدواری کرد: با تکمیل شبکه فاضلاب شهری در کوی فرهنگیان تا یکسال آینده شاهد برخورداری این کوی از امکانات شبکه فاضلاب شهری باشیم.

وی در خصوص فاضلاب قوبی چای هم گفت: از مجموع سه لوله بتونی که از آنها آبهای سطحی به رودخانه قوبی چای در انتهای کوی فرهنگیان می ریزد فقط یک لوله متعلق به امور آب و فاضلاب شهری است که پس از پیوستن کوی به شبکه فاضلاب شهری بسته خواهد شد.

شهردار بناب هم گفت: بیش از دو کیلومتر از رودخانه قوبی چای از سمت منطقه دیزج ناولو به سمت مرکز شهر ساماندهی شده و برای آن 26میلیارد ریال هزینه شده است.

باقر بابازاده افزود: با بکارگیری سه پیمانکار به صورت همزمان توانسته ایم قسمت های مهمی از رودخانه قوبی چای را به بهترین شکل ساحل سازی، بسترسازی و سنگ فرش کنیم.

وی با بیان اینکه معضل دیرینه رودخانه قوبی چای بناب به 30 سال گذشته برمی گردد، گفت: موانع قانونی و ایراد گیری سازمان بازرسی کشور اجازه بکارگیری چهار پیمانکار بصورت همزمان را نمی دهد.

بابازاده ادامه داد: طبق برنامه ریزی انجام شده مقرر شده ادامه طرح ساماندهی قوبی چای از انتهای کوی فرهنگیان تا انتهای کوی لاله از ابتدای سال 93 شروع شود.

وی تاکید کرد: معضل 30ساله قوبی چای کاری نیست که در مدت دو یا سه ساله حل شود بلکه نیاز به زمان و برنامه ریزی دارد.

رودخانه سنتی قوبی چای به طول بیش از هفت کیلومتر که از محور مرکزی بناب عبور می کند به دلیل سرازیر شدن فاضلاب خانگی و انواع آب های سطحی به داخل آن موجب بروز مشکلات زیست محیطی و بهداشتی برای ساکنان حاشیه آن شده و از دغدغه های اساسی بهداشت شهرستان محسوب می شود.

هم اکنون بیش از 400 خانوار در کوی فرهنگیان و کوی لاله بناب ساکن هستند.