مطرح شدن کلید طلایی فرمانداری ویژه مرند در جلسه هیئت دولت در هفته جاری

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه شهرستان مرند قابلیت آن را دارد که به فرمانداری ویژه تبدیل شود، گفت: امیدواریم در جلسه هیئت دولت در هفته جاری بتوانیم این موضوع را به تصویب برسانیم تا این شهرستان به فرمانداری ویژه تبدیل شود.

محمدرضا رحیمی  در آیین افتتاح بیمارستان 134 تختخوابی مرند با بیان این که شهرستان مرند از وسعت، جمعیت و ظرفیت‌های بالایی برخوردار است، اظهار کرد: این شهرستان قابلیت آن را دارد که به فرمانداری ویژه تبدیل شود.

وی تصریح کرد: دولت در حال پیگیری است تا در صورت امکان شهرستان مرند را به فرمانداری ویژه تبدیل کند.

رحیمی افزود: امیدواریم در جلسه هیئت دولت در هفته جاری بتوانیم این موضوع را به تصویب برسانیم تا این شهرستان به فرمانداری ویژه تبدیل شود.

معاون اول رییس‌جمهور همچنین شهرستان مرند را یکی از مناطق زیبای کشور برشمرد و افزود: این شهرستان دارای مردمانی صادق و مومن است و بسیاری از دانشمندان از این منطقه برخاسته‌اند.

پیش از این شهرستان مراغه و میانه نیز در آذربایجان‌شرقی نیز به عنوان فرمانداری ویژه تعیین شده بودند.

فرمانداری ویژه به چه فرمانداری می‌گویند به منظور ارائه خدمات مناسب و نظارت بر انجام فعالیت‌های دستگاه‌های اجرایی در شهرستان‌های بزرگ، وزارت کشور مکلف شده در تعدادی از شهرستان‌های کشور که واجد شاخص‌های زیر باشند نسبت به دایر کردن فرمانداری ویژه اقدام کند: الف – جمعیت شهرستان (250) هزار نفر ب- جمعیت مرکز شهرستان (125) هزار نفر ج- فاصله شهرستان از مرکز استان (125) کیلومتر تبصره: دایر کردن فرمانداری ویژه در شهرستان‌هایی که دو شاخص از سه شاخص یاد شده را دارا باشند منوط به تصویب هیئت وزیران خواهد بود.

ویژگی‌های فرمانداری ویژه 1- سمت فرماندار در فرمانداری ویژه، معاون استاندار و فرماندار است که در تمام جلسات معاونان استان حضور دارد.

2- سطح مدیران واحدهای اداری وزارتخانه‌های راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی، آموزش و پرورش، راه و ترابری، امور اقتصادی و دارایی، کار، تعاون و رفاه اجتماعی، اطلاعات و بازرگانی، به معاون مدیرکل ارتقا می‌یابد.

هدف از ارتقای شهرستان‌ها به فرمانداری ویژه به منظور ارائه خدمات مناسب و نیز عدم تمرکز اداری و کاهش مراجعات مردم به مراکز استان‌ها و همچنین در راستای بسترسازی عملی برای توسعه در آمایش شهرستانی و نیز محرومیت‌زدایی و توزیع عادلانه منابع و بودجه شهرستان‌های دارای شرایط یاد شده به فرمانداری ویژه ارتقا یافته‌اند.

آیین‌نامه شرح وظایف کامل و حدود اختیارات فرمانداری ویژه با حضور فرمانداران ویژه من‌جمله فرماندار محترم مراغه در اسفند ماه 88 با حضور معاونان و وزیر کشور تهیه و تدوین و برای تصویب به هیئت دولت در سال 1389 ارائه شده است.