آذربایجان شرقی ششمین استان پرجمعیت کشور و بناب ششمین شهرستان پرجمعیت استان

مدیرکل ثبت احوال آذربایجان شرقی گفت: این استان از لحاظ جمعیت رتبه ششم کشور را دارد.

علی جعفری روز یکشنبه در نشست شورای ثبت وقایع حیاتی بناب اظهار کرد: هم اکنون در آذربایجان شرقی حدود پنج درصد جمعیت کشور معادل سه میلیون و 724 هزار و 620 نفر زندگی می کنند.

وی افزود: شهرستان بناب نیز از لحاظ جمعیت با داشتن 129هزار و 795 نفر رتبه ششم جمعیت استان را دارد.

جعفری رتبه استانی بناب در زمینه ولادت و ازدواج در یک سال گذشته را هفتم و در زمینه فوت و طلاق ششم اعلام کرد.

مدیر کل ثبت احوال استان یکی از مشکلات این سازمان را ثبت نشدن به موقع تغییر نشانی ها و کدپستی ها در کارت های ملی اعلام کرد و گفت: ضمن اینکه باید رصد مهاجرتی در استان دقیق تر و جدی تر از گذشته باشد مردم باید به هنگام تغییر نشانی سکونت از طریق اینترنت آن را به سامانه ثبت احوال اعلام کنند.

جعفری خاطرنشان کرد: بر اساس مصوبه دولت کارت های ملی فعلی تا پایان سال تمدید شده اند و فقط بخاطر تغییر نشانی سکونت و تغییر مندرجات و مشخصات صاحب کارت ملی قابل تعویض هستند.

وی در خصوص طرح صدور کارت ملی هوشمند نیز گفت: در سال 91 زیر ساخت ها و مقدمات این طرح بزرگ با اجرای بایگانی الکترونیکی اسناد هویتی در موعد مقرر فراهم شد و همه 9میلیون سند هویتی استان بایگانی شد.

مدیرکل ثبت احوال استان از آغاز ارایه خدمات الکترونیکی و یکپارچه ثبت احوال به اهالی استان از سوم خرداد ماه امسال خبر داد و افزود: با زیر ساخت های بوجود آمده هم اکنون تمام شهرستان های استان با استفاده ازسامانه هوشمند هم به داخل استان و هم به سایر استان های کشور خدمات به روز ثبت احوال ارائه می دهند.

وی با بیان اینکه عملیات صدور کارت ملی هوشمند در استان به مدت سه سال ادامه می یابد، گفت: در این طرح شرط سنی دارندگان این کارت از 15 سال به هفت سال کاهش یافته است.

جعفری محتویات و ظرفیت کارت ملی هوشمند را اطلاعات هویتی فردی و خانوادگی، وقایع حیاتی، اثر انگشت الکترونیکی و امضای دیجیتال برشمرد.