فعالیت 800 واحد نانوایی بدون پروانه در آذربایجان شرقی

مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه هشت گفت: هم‌اکنون حدود 5700 واحد نانوایی درسطح استان مشغول فعالیت هستند و 800 واحد آن بدون پروانه فعالیت می‌کنند، درحالیکه براساس جمعیت باید حدود 3500 نانوایی در استان فعالیت می‌کرد.

 علی شامی‌نژاد صبح امروز در نشست بررسی مسائل و مشکلات نان بناب سهم این شهرستان را یک هزار و 200 تن اعلام کرد و افزود: مصرف سرانه شهرستان بناب 9 کیلوگرم بود، اما از ماه قبل بعد از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها این مصرف سرانه به 5.

7 کیلوگرم کاهش یافته است.

وی افزود: هم اکنون هیچ کمبود و مشکل خاصی از بابت آرد در شهرستان بناب احساس نمی‌شود و تنها مشکل، عدم آشنایی نانوایان با مسائل پخت و پز است.

مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 8 سپس از خرید 200 هزار تن گندم از کشاورزان منطقه خبر داد و افزود: برای هر یک هزار و 600 نفر جمعیت استان باید یک نانوایی وجود داشته باشد که هم اکنون حدود 5 هزار و 700 واحد نانوایی درسطح استان مشغول فعالیت هستند و 800 واحد آن بدون پروانه فعالیت می‌کنند، در حالیکه براساس جمعیت باید حدود 3 هزار و 500 نانوایی در استان فعالیت می‌کرد.

شامی‌نژاد با انتقاد از عدم فعال بودن کارگروه گندم، آرد و نان در شهرستان بناب اذعان کرد: بهسازی و نوسازی واحدهای نانوایی و همچنین آموزش نانوایان از عوامل تأثیرگذار در ارتقاء کیفیت نان است و در این برنامه برای شرکت غله و خدمات بازرگانی آذربایجان‌شرقی با عقد قرارداد و پرداخت یک میلیارد و 200 میلیون ریال با سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای استان تلاش‌هایی را برای آموزش نانوایان انجام داده است.

وی ادامه داد: با تعلیق برخی نانوایان متخلف و دادن آموزش‌های لازم سرانه 5.

7 کیلوگرمی جوابگوی نیاز شهرستان خواهد بود.