ورزقان، بناب و ملکان قندیل بستند/دمای هوا در آذربایجان شرقی به 17 درجه زیر صفر رسید

ورزقان، بناب و ملکان با منفی 17 درجه سردترین نقطه آذربایجان ‌شرقی اعلام شدند.

چند روزی هست که نزول نعمات آسمانی همزمان با سایر نقاط کشور در آذربایجان ‌شرقی برای مردم این خطه خوشحالی و شادی را به ارمغان آورد چرا که در طول سال سعی شده بود با انواع و اقسام راه‌ها و روش‌ها موجود ابرها را برای باریدن راضی کنیم تا از این طریق دریاچه تشنه ارومیه را که گلویش خشک شده و نفس‌های آخر را می‌کشد، از مرگ حتمی نجات داد.

به همین دلیل باید خدا را شکر کرد که بارش نزولات آسمانی این روزها اتفاق افتاده و با همه سختی‌هایی که از این بارش‌ها وجود داشته،باز هم به خدا می‌گویم خداوندا سرزمینمان را همیشه با لطف، کرم و عنایت خودت پرآب کن تا پرآبی این سرزمین خون را از دل دریاچه زیبایمان کنده و جای آن را سبزی و روشنی بکارد.

در این باره به سراغ مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی رفتیم تا این دلخوشی را با آمار و ارقام برایمان بیان کند.

امیرشاهرخ حسنعلی‌زاده در این خصوص به فارس گفت: در حال حاضر ورزقان، بناب و ملکان با منفی 17 درجه سردترین نقطه آذربایجان‌شرقی هستند که جزو سردترین نقاط کشور محسوب می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه ورزقان قبلاً با منفی 22 درجه در چند روز گذشته سردترین نقطه کشور بود، گفت: دمای تبریز نیز در حال حاضر بین منفی هشت تا صفر درجه در نوسان است.

حسنعلی‌زاده در مورد حجم بارش‌ها نیز اظهار کرد: بیشترین بارش در چند روز گذشته در ورزقان با 62 سانتیمتر بارش اتفاق افتاده است.

مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌ شرقی، از کلیبر و اهر نیز به عنوان رکوردداران بارش‌های چند روزه نام برد و گفت: حجم بارش در کلیبر 59 و اهر 52 سانتیمتر به ثبت رسیده است.

وی اضافه کرد: بارش‌های مرند با 45 سانتیمتر و بستان‌آباد و هریس هر کدام با 33 سانتیمتر نیز بخش قابل توجهی از بارش‌ها را به خود اختصاص دادند.

حسنعلی‌زاده بارش تبریز را 11 سانتیمتر اعلام کرد و گفت: کمترین بارش‌ها نیر با دو و سه سانتیمتر به ترتیب در میانه و جلفا ثبت شده است.

به گفته این مقام هواشناسی آذربایجان‌شرقی، متوسط بارندگی در کل استان در چند روز گشته 24 سانتیمتر بوده است.