ارسال گوشت‌های غیربهداشتی با خودروی شخصی به تبریز

مهدی حامی پیش از ظهر امروز در نشست کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان بناب با اعلام اینکه بیماری تب "کنگو" ویروسی و از طریق یک نوع کنه به انسان و محیط منتقل می‌شود، اظهار کرد: با توجه به اینکه دام‌های حامل این نوع بیماری از مرزهای شرقی کشور وارد شده‌اند،‌ تاکنون در مناطق شمال‌غرب کشور مشاهده نشده است.

وی افزود: در این خصوص از ابتدای امسال چندین دوره کلاس آموزشی برگزار شده و با توجه به رعایت استانداردهای بهداشتی و ایمنی در کشتارگاه صنعتی بناب و همچنین سمپاشی منظم و مستمر دام و طیور امکان شیوع این بیماری در شهرستان فعلاً وجود ندارد.

حامی از وجود بیش از 100 مورد کشتارگاه غیرمجاز در سطح شهرستان بناب خبر داد و گفت: برای متخلفان در این رابطه پرونده قضایی تشکیل شده و به دادگاه معرفی شده‌اند.

رئیس شبکه دامپزشکی بناب با بیان اینکه در برخی از مزارع و باغات شهرستان کشتارهای غیرمجاز دام صورت می‌گیرد و گوشت آنها با خودروهای شخصی به شهرهای همجوار خصوصاً تبریز ارسال می‌شود.

وی گفت:در همین راستا اخیراً بیش از 400 کیلوگرم گوشت کشتار غیربهداشتی که با استفاده از جعل مهر کشتارگاه صنعتی بناب و نایلکس‌های مخصوص در یکی از باغات اطراف شهر تهیه می‌شد، کشف شده است.

حامی افزود: لاشه‌ها و گوشت‌هایی که روی آنها مهر مخصوص دامپزشکی باشد، هیچگونه مشکل و بیماری ندارند.

وی تصریح کرد: در کشتارگاه صنعتی بناب که نخستین و مجهزترین کشتارگاه صنعتی استان است، روزانه بیش از یک هزار کشتار بهداشتی و مجاز دام صورت می‌گیرد و سیستم‌های پیش سرو آن برای نگهداری لاشه و گوشت دام در دمای مناسب فعال هستند.