نسخه چاپی خبر
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شناسه خبر : 25145
تاریخ : 5 فروردين 1398 ساعت 11:26
دسته : علمی
بازدید : 1574
ساخن بتن ضدیخ توسط یک دانشجوی بنابی در ترکیهساخن بتن ضدیخ توسط یک دانشجوی بنابی در ترکیه حیدر دهقانپور دانشجوی بنابی دوره دکترا در دانشگاه ساکاریای ترکیه نوعی بتون ضدیخ و رسانا ساخته است.

به گزارش بناب نیوز به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، حیدر دهقانپور دانشجوی بنابی دوره دکترای مهندسی عمران در دانشگاه ساکاریای ترکیه در چارچوب تحقیقات برای پایان‌نامه خود موفق به ساخت نوعی بتون از پسماندهای لاستیک خودرو شده است که خاصیت رسانایی و ضدیخ دارد.
این بتون ترکیبی از 40 ماده مختلف از جمله فیبر کربنی بوده و از لحاظ خواص مکانیکی بهبود و هزینه تولید آن نیز کاهش یافته است.
فرودگاه ها، پل‌ها و مسیرهای شیب دار مناطق سردسیر که احتمال یخ زدگی در آنها وجود دارد از جمله مراکز مورد استفاده این تکنولوژی جدید خواهد بود.
دکتر کمال الدین ییلماز، استاد راهنمای پایان نامه وی با اشاره به مضرات استفاده از نمک برای یخ زدایی تصریح کرد: سالانه 100 هزار تن فیبر کربن از پسماندهای لاستیک به‌ دست می آید که استفاده اقتصادی ندارد. ما آن را در بتن استفاده کردیم. در فواصل یک متری الکترودهایی را تعبیه کرده که با عبور جریان از بتن سطح آن گرم می‌شود.
حیدر دهقانپور نیز در خصوص این نوآوری گفت: بتون الکتریکی در ایالات متحده آمریکا مورد مطالعه قرار گرفته است. ما نیز نمونه هایی با کارایی بالا را تولید کردیم. در گام بعدی می خواهیم این نمونه ها را در ابعاد واقعی در فرودگاه ارزروم پیاده کنیم.


آدرس خبر: https://goo.gl/2xd3xy