نسخه چاپی خبر
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شناسه خبر : 6481
تاریخ : 17 مهر 1392 ساعت 22:58
دسته : اخبار استان
بازدید : 4903
بزودی پروازهای فرودگاه سهند دایر می شودبزودی پروازهای فرودگاه سهند دایر می شود مدیرکل فرودگاه‌های آذربایجان‌شرقی گفت: طرح توسعه فرودگاه سهند با 30 میلیارد ریال پایان و آماده برقراری پروازهای روزانه در مسیر تهران بوده و در هفته چند پرواز در مسیر مشهد نیز می تواند داشته باشد.

مدیرکل فرودگاه‌های آذربایجان‌شرقی گفت: طرح توسعه فرودگاه سهند با 30 میلیارد ریال پایان و آماده برقراری پروازهای روزانه در مسیر تهران بوده و در هفته چند پرواز در مسیر مشهد نیز می تواند داشته باشد.

علی رستمی در حاشیه بازدید از فرودگاه سهند در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: طرح توسعه فرودگاه سهند با استانداردهای روز پروازی اجرا و مقاومت باند از 18 اِپرون به 31 اِپرون ارتقا و پارکینگی به مساحت 10 هزار مترمربع اجرا شده است.

وی افزود: در بازدید مدیر عامل شرکت آسمان از این فرودگاه، قول مساعد داده شد که به زودی پروازهای روزانه تهران و پروازهایی برای مشهد از این فرودگاه انجام شود.

مدیرعامل شرکت آسمان نیز هدف از این بازدید را بررسی روند رفع موانع پروازی فرودگاه سهند اعلام کرد و افزود: به زودی پروازهایی در مسیر تهران و مشهد دایر می‌شود.

رحیمیان افزود: طرح توسعه و رفع موانع پروازی در این فرودگاه به خوبی اجرا شده و مطابق با استانداردهای روز پروازی است.

فرماندار شهرستان مراغه گفت: برقرای پروازهای روزانه در فرودگاه سهند می‌تواند یک میلیون 200 هزار نفر از جمعیت استان را پوشش دهد.

منصور صادقی‌اصل با بیان اینکه فرودگاه سهند پشتیبان خوبی برای فرودگاه سهند است، افزود: در جوار فرودگاه سهند 14 شهر با فاصله 3 تا60 کیلومتر قرار گرفته است.

نماینده مردم مراغه و عجب شیر در مجلس شورای اسلامی نیز در این رابطه با اشاره به تعطیلی اخیر این فرودگاه آن را مزیتی بالقوه برای منطقه و حوزه انتخابیه‌اش خواند و گفت: تلاش می‌شود با رایزنی که ایرلاین‌ها صورت گرفته در آینده نزدیک شاهد برقراری مجدد پروازها در این فرودگاه باشیم.

مهدی دواتگری از برنامه‌ریزی و تلاش سازمان‌های هواپیمایی برای برقراری پروازها به روال قبلی خبر داد و گفت: برقراری پروازها به روال قبلی خواسته مردم منطقه نیز است.

وی با تاکید بر اتمام عملیات تکمیل و آماده‌سازی این فرودگاه پیش‌بینی کرد با تایید عملیات‌های عمرانی صورت گرفته در این فرودگاه از سوی سازمان هواپیمایی کشوری برقراری مجدد پرواز از فرودگاه سهند طی هفته‌های آینده صورت گیرد.

ارزش و اهمیت فرودگاه‌‌ها در دنیای امروز به حدی است که برخی کارشناسان، فرودگاه‌ها را لوکوموتیو اقتصادی هر کشور توصیف می‌کنند و وجود فرودگاه‌های پررونق و کارآمد را عامل رشد اقتصادی و توسعه‌ی پایدار می‌دانند.

نقش فرودگاه به طور قابل ملاحظه‌ای در سراسر جهان در طول دهه گذشته و پیشتر تغییر کرده است و هواپیمایی نقشی مرکزی را در اقتصاد جهانی، ملی و منطقه‌ای بازی می‌کند.

توسعه فرودگاه‌ها دارای اثرات اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی و رفاهی قابل توجهی برای کاربران، مسئولان فرودگاه و در سطح کلان برای توسعه کشور است.

این عوامل به صور مختلفی نظیر جذب توریسم، ایجاد فرصت‌های شغلی، تأمین حمل و نقل سریع و ایمن، دسترسی آسان به محصولات، آسودگی بیشتر برای مسافران و حفاظت از محیط زیست، پدیدار می‌شود.

روند رو به افزایش مسافران در فرودگاه‌ها و تسهیل دسترسی زمینی به فرودگاه‌ها نقش مهمی را در توسعه شبکه حمل و نقل ایفا می‌کند از این رو توسعه و ساخت فرودگاه‌ها در کشور طی دهه‌های اخیر به عنوان یک استراتژی در کشور تعریف و اجرا شد و بسیاری از شهرهای کوچک را صاحب فرودگاه کرد.

فرودگاه سهند در سال 1375 در جنوب غربی استان آذربایجان شرقی فعالیت خود را آغاز کرد این فرودگاه با توجه به وجود صنایع مختلف تولیدی و همچنین مراکز آموزش عالی متعدد در منطقه یکی از ظرفیت‌های رشد و توسعه منطقه محسوب می‌شود.

این فرودگاه از فرودگاه‌های اقماری اداره کل فرودگاه‌های استان آذربایجان‌شرقی است و در زمینی به مساحت 50 هکتار در کنار جاده مراغه – بناب واقع شده است.

با توجه به قرارگیری محل فرودگاه بین دو شهر بزرگ و اقتصادی منطقه، یکی از ظرفیت‌های مهم فرودگاه برای ارائه خدمات به مسافران محسوب می‌شود.

این فرودگاه دارای سالن ترمینالی به مساحت 1200 متر، با امکانات خدماتی و رفاهی مناسب برای مسافران است.

در حال حاضر فرودگاه سهند مجهز به دستگاه کمک ناوبری از نوع NDB-DME (فاصله‌سنج و جهت‌گیری) بوده و طول باند آن 2932 متر و عرض 30 متر و فاقد سیستم روشنایی است و عملیات نشست و برخاست به صورت VFR (با دید خلبان) انجام می‌گیرد.

باند فرودگاه سهند طبق مشخصات قبلی با PCN 20 صرفاً توانایی پذیرش پروازهای تا رده ATR که هواپیمای تایپ کوچک محسوب می‌شود را داشت که با اجرای پروژه بهسازی و روکش باند عوامل پروازی که شامل عملیات اجرایی دو لایه روکش آسفالت باند، احداث تاکسیوی و اپرون (پارکینگ هواپیما) و احداث turn Pad جهت دور زدن هواپیما در انتهای باند است.

مشخصات فنی سطوح پروازی فرودگاه سهند ارتقاء یافته و با رفع اغلب موانع پروازی در فاینال دو باند (کاهش ارتفاع دکل فشار قوی و دکل مخابراتی) تلاش می‌کند نشست و برخاست هواپیما‌های تا رده F100 را در فرودگاه سهند عملی کند.

پروازهای فرودگاه سهند از حدود یک سال پیش جهت انجام امور مربوط به بهسازی و توسعه سطوح پروازی تعطیل شده است.

.


آدرس خبر: http://www.bonabnews.com/detail/6481/