هنر تأثیرگذارترین روش مقابله با آسیب های اجتماعی است / موسیقی به عنوان نیاز عمومی جامعه و مردم مورد توجه قرار گیرد

معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی بر لزوم استفاده از زبان هنر به عنوان تأثیرگذارترین روش در مقابله با آسیب های اجتماعی تاکید کرد.

به گزارش بناب نیوز، یازدهمین جشنواره موسیقی «آوای انتظار» شهرستان بناب در حالی با حضور معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی و مسئولان و جمعی از هنرمندان در این شهرستان برگزار شد که در پایان و پس از اجرای برنامه های هنرمندان شرکت کننده، گروه های برتر جشنواره بر اساس اعلام نظر هیأت داوران جشنواره معرفی و با اهدای هدایایی از آن ها تقدیر بعمل آمد.

زبان هنر تأثیرگذارترین روش مقابله با آسیب های اجتماعی معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی  در این مراسم ضمن تقدیر از برگزاری مناسب این جشنواره گفت: برگزاری چنین جشنواره ای به مدت یازده سال نشان از وجود ظرفیت هنر موسیقی در جوانان این منطقه است و جا دارد این جشنواره از سال آینده بصورت استانی برگزار شود.

علی محرمی در جمع هنرمندان بنابی و علاقمندان به هنر از آمادگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برای برگزاری جشنواره موسیقی «آوای انتظار» بناب از سال آینده بصورت استانی خبر داد و افزود: شهرستان بناب در ماه های اخیر شاهد برگزاری جشنواره سراسری شعر غدیریه، جشنواره تئاتر و جشنواره آوای انتظار بوده و جشنواره هنرهای تجسمی را نیز در دهه فجر برگزار خواهد کرد و این اقدامات باعث شده شهرستان بناب به عنوان قطب جشنواره استان در عرصه هنری مطرح شود.

وی تصریح کرد: یکی از وظایف و مأموریت های اصلی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آماده سازی زیرساخت های لازم برای استفاده هموطنان عزیز در این استان از تولیدات فرهنگی و هنری است و درهمین راستا در سال ۹۴ سینماهای شهرستان های بناب، مراغه، میانه، مرند و شبستر افتتاح و در اختیار شهروندان این شهرستان ها قرار گرفت که با استقبال خوب مردم مواجه شده است.

معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی همچنین از انجام مقدمات برای راه اندازی سینما در شهرستان های ملکان، عجب شیر، هریس، ورزقان و بستان آباد  در آینده نزدیک خبر داد و گفت: بحث تمرکز زدایی و واگذاری فعالیت های فرهنگی به خود هنرمندان از دیگر مأموریت های این اداره کل بوده و قرار است تمام فعالیت های فرهنگی و هنری به خود هنرمندان واگذار شود.

محرمی با انتقاد از عدم تخصیص اعتبارات لازم به بخش هنر اظهار کرد: اعتبارات تخصیصی هیچ مناسبت و سنخیتی با مأموریت ها و وظایف محوله به فرهنگ و ارشاد اسلامی ندارد که امیدواریم نسبت به تخصیص اعتبار مورد نیاز به این بخش اهتمام لازم بعمل آید و امیدواریم شاهد تخصیص اعتبارات در شأن فرهنگ و هنر باشیم زیرا اگر می خواهیم در عرصه آسیب های اجتماعی با آن ها مقابله کنیم مطمئن باشید زبان هنر تأثیرگذارترین روش است.

تقویت موسیقی محلی و سنتی از مهمترین اهداف جشنواره «آوای انتظار» رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بناب نیز در این مراسم با ارائه گزارشی از روند برگزاری این جشنواره گفت: یازدهمین جشنواره موسیقی آوای انتظار همزمان با میلاد مسعود پیامبر رحمت حضرت محمد(ص) به مدت سه روز در شهرستان بناب برگزار شد که با استقبال خوب و گرم اهالی شهرستان مواجه بود.

حبیب صدقی از برگزاری جشنواره در دو بخش عاشیقلار و موسیقی سنتی خبر داد و تصریح کرد: ۱۶ گروه در یازدهمین جشنواره موسیقی «آوای انتظار» بناب شرکت کرده بودند که از این تعداد ۹ گروه به مرحله نهایی راه یافتد و تقویت موسیقی محلی و سنتی ایرانی در مقابل هجوم موسیقی غربی و ایجاد فرصت برای رقابت هنرمندان، هنرجویان و جوانان شهرستان در بخش موسیقی از مهم ترین اهداف برگزاری این جشنواره است.

وی همچنین انتقال تجارب ارزنده پیشکسوتان به نسل جوان و نیز ایجاد شور و نشاط و شادابی در بین مردم و ترویج اشعار مرتبط با موضوع انتظار در قالب آوای موسیقی محلی و سنتی را از دیگر اهداف این جشنواره اعلام کرد.

دبیر یازدهمین جشنواره موسیقی «آوای انتظار» بناب در پایان از مسئولان شهرستان، فرمانداری، شهرداری و شورای اسلامی شهر و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بخاطر همکاری در برگزاری این جشنواره تقدیر و تشکر کرد.

موسیقی به عنوان نیاز عمومی جامعه و مردم مورد توجه قرار گیرد نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی هم در این مراسم گفت: حاکمیت باید به تمام نیازهای عمومی جامعه و مردم توجه کند و یکی از این نیازها هنر موسیقی است.

ضیاءالله اعزازی ملکی به مأموریت های متعدد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد و افزود: این وزارتخانه به بخش هنر موسیقی نسبت به سایر حوزه ها کمتر توجه داشته و به ویژه در زمان تخصیص اعتبارات بودجه کمی به این بخش در نظر گرفته می شود.

وی همچنین با اشاره به نیاز بشر به موسیقی تصریح کرد: این نیاز یک نیاز فطری است ولی متأسفانه بخاطر استفاده ابزاری از این هنر، در مقطعی موسیقی در جامعه بدنام شده است و همانطوری که به آثار تاریخی رنگ و لعاب داده شده، گاهی به هنر موسیقی نیز رنگ و لعاب داده شده است تا اینکه موجبات بدنامی موسیقی را فراهم آورند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه امروز بیش از هر زمان دیگری هنر موسیقی جایگاه اصلی خود را پیدا می کند؛ اظهارکرد: آنچه را با زبان هنر می توان مطرح کرد و به آن دست یافت، با زبان های دیگر امکان پذیر نیست.

اعزازی با اشاره به تأثیرات مثبت هنر موسیقی در حل مسائل و مشکلات اجتماعی تصریح کرد: موسیقی یکی از نیازهای فطری بشری است که باید به این موضوع اهتمام کرد و در مجلس نیز در راستای رفع موانع آن تلاش خواهیم کرد.

مهر .