ایستگاه پمپاژ آب روستای روشت بزرگ بناب بهره برداری شد

 مرحله دوم ایستگاه پمپاژ روستای روشت بزرگ روز چهارشنبه به بهره برداری رسید.

ظرفیت این ایستگاه یکصد لیتر در ثانیه بوده و برای تکمیل آن در مجموع 11میلیارد و 200 میلیون ریال از محل اعتبارات استانی و مشارکت های مردمی هزینه شده است.

با بهره برداری از این طرح برای 110خانوار به صورت مستقیم فرصت شغلی ایجاد شده و آب 320هکتار از زمین های روستای روشت بزرگ تامین می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی در آیین بهره برداری از این ایستگاه، اهداف اجرای طرح را افزایش راندمان آبیاری سطح زیرکشت آب، تثبیت درآمد کشاورزی، امنیت تولید و افزایش اشتغال، جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها و تامین آب کشاورزی زمین های روستای روشت بزرگ اعلام کرد و گفت: زمین های این منطقه پیش تر توسط چشمه ˈماهپریˈ آبیاری می شد که به دلیل برداشت های غیرمجاز و تداوم خشکسالی در 20سال اخیر دچار کمبود شدید آب بودند.

ارسلان هاشمی از فعالیت 24تعاونی آببران در شهرستان بناب خبر داد و افزود: عضویت شش هزار کشاورز در این تشکل ها ظرفیت بزرگی است که شهرستان بناب را از این لحاظ در سطح کشور الگو و زبانزد کرده است.

وی اظهار کرد: هم اکنون پنج هزار و 500 هکتار از زمین های پایاب شبکه صوفی چای بناب بهره برداری می شود که بیشترین قسمت کارهای بهره برداری آن با مشارکت فعال آببران صورت می گیرد.

هاشمی از اجرای طرح ایستگاه پمپاژ روستای روشت بزرگ به عنوان یکی از نیازهای اصلی صنعت کشاورزی منطقه نام برد و گفت: این طرح با مشارکت فعال 700نفر از اعضای تعاونی آببران روستا اجرا شده و اهالی منطقه در این راستا سه هکتار از اراضی خود را به ارزش ریالی یک میلیارد و یکصد میلیون ریال به صورت رایگان اهدا کردند.

وی یادآوری کرد: ایستگاه پمپاژ آب روشت بزرگ بناب جزو طرح های موفق زودبازده در منطقه محسوب می شود.

مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی در عین حال از بهره برداری چندین پروژه آبی به ارزش 600میلیارد ریال در طول دهه فجر امسال خبر داد.