عملیات شبانه برای نجات 2 نفر گرفتار شده در لجنزارهای دریاچه ارومیه

با تلاش و مساعدت ماموران جمعیت هلال احمر بناب دو نفر گرفتار شده در لجنزارهای دریاچه ارومیه از مرگ حتمی نجات یافتند.

به گزارش خبرگزاری فارس از بناب، محمد قلی‌پور رئیس جمعیت هلال احمر بناب صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: در پی گرفتار شدن 2 نفر از هموطنان در شوره‌زارهای دریاچه ارومیه امدادگران توانستند با بهره‌گیری از خودروی آرگو در تاریکی شب تا 50 کیلومتری دریاچه ارومیه پیش رفته و گرفتارشدگان را از مرگ حتمی نجات دهند.

وی در تشریح این عملیات افزود: در پی تماس تلفنی یک نفر از گرفتار شدگان با هلال احمر و اعلام وخامت حال همراهش و درخواست کمک برای نجاتشان، امدادگران جمعیت هلال احمر بناب بلافاصله اقدام به شناسایی محل مورد نظر کردند که مشخص شد نامبردگان از مقابل نیروگاه بناب به طرف دریاچه رفته و در شوره‌زارهای جنوب شرقی دریاچه ارومیه گرفتارشده‌اند که در بدو امر از جمعیت هلال احمر استان درخواست اعزام بالگرد شد که به علت بارش شدید باران و نامساعد بودن هوا امکان پرواز بالگرد میسر نشد.

قلی‌پور ادامه داد: در نهایت 4 تیم از بناب و 3 تیم از تبریز با یک دستگاه خودرو آرگو به همراه نیروهای آتش نشانی و سپاه پاسداران بناب به منطقه اعزام شدند که بعد از ساعت‌ها پیش روی در دریاچه ارومیه خودروی آرگو توانست به لحاظ توانایی پیش روی در آب و لجنزار خود را در تاریکی شب به گرفتار شدگان رسانده و صحیح و سالم آنها را به بناب انتقال دهد.

این عملیات بیش از 10 ساعت طول کشید که در آن 3 تیم 12 نفره از تبریز به فرماندهی سیدعلی سیدی و 4 تیم 16 نفره از بناب به فرماندهی رئیس هلال احمر بناب با بهره‌گیری از 6 دستگاه انواع خودرو و موتورسیکلت و یک دستگاه خودروی آرگو انجام وظیفه کردند.

لازم به یادآوری است از سال‌های گذشته آب و نمک و لجن دریاچه ارومیه برای درمان بیماری‌های پوستی، مفصلی، بیماری‌های زنان و روان درمانی مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

باید گفت غیر از خواص درمانی این دریاچه که در حال حاضر نیز در حمام‌های لجن یا کنار دریاچه به صورت سنتی استفاده می‌شود، از حدود 50 سال پیش از گل (لجن) و آب و نمک دریاچه بحرالمیت که خواصی مشابه دریاچه ارومیه دارد، در ساخت محصولات آرایشـی و بهداشتی نیز استفاده می‌شود و این موضوع باعث احداث کارخانجات مختلف تولید لوازم آرایشی و بهداشتی در کنار دریاچه بحرالمیت شده است.

.