اندراحوالات راه‌اندازی قطار سریع‌السیر بناب تبریز

ایستگاه راه‌آهن نیاز فوری و حیاتی شهرستان بناب بوده و با اعتباری بسیار کمتر از اعتبار راه‌اندازی قطار سریع‌السیر بناب تبریز تکمیل می‌شود و مردم این شهرستان نیز خواستار به ثمر رسیدن این پروژه مهم هستند.

نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی اخیراً در اجتماع مسئولان و اقشار مختلف مردم به ارائه گزارش عملکرد حدود 20 ماه نمایندگی خود و همچنین دستگاه‌های اجرایی این شهرستان پرداخت که با توجه به سخنان وی انصافاً شاهد موفقیت‌های خوبی در اکثر عرصه‌های اجرایی شهرستان بوده‌ایم که جا دارد از ایشان و مسئولان اجرایی شهرستان به خاطر زحمات شبانه‌روزی و همچنین پیگیری‌های مستمر آنان برای به ثمر نشستن تلاش‌ها و تحقق پروژه‌ها تقدیر و تشکر کنیم و به قول معروف از ته دل بگوییم: «دست مریزاد» اما حجت‌الاسلام محمد باقری‌‌بنابی نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی در لابه‌لای اظهارات خود به آغاز اجرای طرح مطالعاتی پروژه مهم و حیاتی راه‌اندازی قطار سریع‌السیر در مسیر بناب ـ تبریز توسط وزارت راه و شهرسازی اشاره کرد که با شنیدن این خبر می‌شد برق شادی و شوق را در چشمان تک تک افرادی که پای سخنان وی نشسته بودند، دید و باید آن را به فال نیک گرفت.

اما در اظهارات ایشان 2 نکته اساسی وجود دارد، اول اینکه در صورت عملیاتی شدن این پروژه تحول اساسی در منطقه به وجود خواهد آمد و دوم برای اجرای این طرح 200 میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است.

به اذعان کارشناسان اقتصادی و امور اجتماعی با توجه به موقعیت جغرافیایی شهرستان بناب و نقش بی‌بدیل آن در روابط بازرگانی و داد و ستدهای منطقه‌ای، حمل و نقل ریلی نه تنها یکی از نیازهای اساسی بناب است بلکه این نوع ارتباط ارزان و دردسترس می‌تواند منشا تحولی بنیادین در تقویت پایه‌های اقتصادی و اجتماعی این شهرستان صنعتی و تجاری باشد.

به طوری که در اهمیت نیاز بناب به حمل و نقل ریلی نمی‌توان از کنار صادرات سالانه بیش از 50 هزار تن انواع محصولات کشاورزی از این شهرستان به خارج از کشور به سادگی گذشت.

از طرفی با توجه به قرار گرفتن این شهرستان در مسیر مواصلاتی استان‌های غربی کشور، عبور خط آهن از چند متری شهرک صنعتی بناب که ده‌ها کارخانه بزرگ تولید آهن و مقاطع فولادی و واحدهای تولیدی مختلف در آن واقع شده‌اند و همچنین نیروگاه حرارتی 750 مگاواتی سهند بناب در حاشیه خط آهن ضرورت تسریع در احداث ایستگاه راه‌آهن را بیش از پیش گوشزد کرده و توجیه‌پذیر می‌کند.

با این اوصاف در دور اول سفرهای استانی دولت نهم به استان آذربایجان‌شرقی بود که احداث ایستگاه راه‌آهن به عنوان یک طرح مهم و حیاتی در شهرستان بناب مورد تصویب قرار گرفت و کار کلنگ‌زنی پروژه و احداث آن نیز انجام شد ولی این پروژه بعد از گذشت این همه سال نه تنها روند کندی را در همان اوایل اجرا سپری می‌کرد بلکه اکنون در اجرا راکد و در پیگیری بود و نبود آن همچنان مسکوت مانده است.

پروژه ایستگاه راه‌آهن بناب یکی از طرح‌های مهم و زیربنایی برای توسعه شهرستان بناب است.

تا آنجا که نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی اخیراً نیز با انتقاد از عدم پیشرفت مناسب این طرح حیاتی اظهار کرد: این طرح که از مصوبات دور اول سفرهای استانی دولت آقای احمدی‌نژاد است تاکنون از پیشرفت قابل توجهی برخوردار نبوده و با وجود وعده‌های چندین و چند باره مسئولان هنوز این طرح مسکوت مانده است.

باقری‌بنابی همچنین به کم‌کاری‌های موجود در عرصه حمل و نقل ریلی استان اشاره کرد و افزود: توسعه همه جانبه استان آذربایجان‌شرقی نیازمند داشتن خطوط ریلی، جاده‌ها و فرودگاه‌های بزرگ و مجهز است.

بنابراین انتظار می‌رود مسئولان استانی و شهرستانی با پیگیری‌های مستمر و جذب و افزایش اعتبارات موردنیاز بر روند احداث ایستگاه راه آهن بناب اهتمام کنند و ایستگاهی درخور شان اهالی با مدنظر قرار دادن آینده توسعه منطقه اجرا و تکمیل کنند.

در پایان از پیگیری‌های نماینده مردم شهرستان بناب در مجلس شورای اسلامی مجدداً تقدیر و تشکر کرده و متذکر می‌شود ایستگاه راه آهن نیاز فوری و حیاتی شهرستان بناب بوده و با اعتباری بسیار کمتر از اعتبار راه‌اندازی قطار سریع‌السیر بناب تبریز تکمیل می‌شود و مردم این شهرستان نیز خواستار به ثمر رسیدن این پروژه مهم هستند اگر چه اجرای پروژه قطار سریع السیر بناب تبریز در مقابل وضعیت احداث ایستگاه راه‌آهن بناب آنان را یاد این مثل معروف می‌اندازد که: از طلا گشتن پشیمان گشته‌ایم مرحمت فرموده ما را مس کنید گزارش از جاوید بنابیان.